Internet a PC

Toshiba a NEC opouští Sony, 45nm čipy vyrobí bez ní

28.3.2006 11:50 Japonští výrobci elektroniky Toshiba a NEC se dohodli na spolupráci při vývoji a výrobě pokročilých 45nm mikroprocesorů. Vynechají z ní však pravděpodobně firmu Sony.

Dvě japonské firmy, které se podílely na vývoji 45nm elektronických obvodů, již oznámily, že jejich první 45nm produkty dostanou se na trh v průběhu roku 2010.

Toshiba a NEC se k započetí spolupráce na výrobě 45nm čipů připravují již delší dobu. Ve známost například vešla jejich dohoda z listopadu loňského roku.

Toshiba se však velice pravděpodobně vzdala spolupráce se Sony, se kterou a IBM vyvíjela 90nm mikroprocesor, který vešel ve známost jako "Cell". V létě bude tento produkt pohánět zábavní herní konzoli Sony PlayStation 3, rovněž se o něm hovoří jako o mozku superpočítačů [celá zpráva] či mobilních telefonů nebo kapesních počítačů. Podle výrobců je totiž architektura Cellu velice modulární a dovoluje přizpůsobit procesor aktuálnímu nasazení.

Firma Sony šla z kola ven

Japonský deník Mainichi Shimbun v pondělí uvedl, že k NEC a Toshibě se později připojí i Sony. Její zástupci to však v rozhovoru pro médium EETimes vyloučili. 

"Nemáme zájem na nějaké spolupráci," uvedl mluvčí Sony. "Budeme vyrábět sami a pokud naše kapacita nebude dostatečná, pak oslovíme jiné producenty."

45nm výroba dovolí produkovat menší čipy, které budou pracovat rychleji. Současně se sníží náklady na jejich výrobu. Vývoj takovýchto mikroprocesorů je však finančně velice náročný. O přípravu 45nm čipů se pokouší také Intel či jeho konkurent AMD.

Novinky

nahoru

Internet a PC:

Za vylepšení hráči rádi zaplatí. Bezplatný Fortnite vydělal první miliardu

-

včera 06:13 Video: Rovnou miliardu dolarů, tedy v přepočtu více...

Nové iPhony doženou konkurenci, zvládnou dvě SIM karty najednou

-

17.8. 14:04 Premiéra nových iPhonů se nezadržitelně blíží....

Herní grafiky od Nvidie se ukážou v pondělí. Nabídnou obrovský výkon

-

17.8. 12:17 Video: Tento týden se uskutečnila velká tisková...

Co umí moderní notebooky a hybridy

-

17.8. 10:05 Obrazem: Ani během letních prázdnin neváhají velcí...

Adobe vydalo velký balík oprav. Chyby obsahuje Flash Player i Acrobat Reader

-

17.8. 09:12 Na pozoru by se měli mít uživatelé aplikací od...

Státy USA pracují na lepším zabezpečení volebních systémů. Kvůli hackerům

-

17.8. 08:01 Většina amerických států si opatřila technické...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů