AutoMoto

Opel nabídne dva modely na zemní plyn

23.3.2006 14:00 Dovozce vozů Opel do České republiky letos plánuje, že do nabídky zařadí první dva sériově vyráběné modely s pohonem na zemní plyn. Na začátku června se u prodejců objeví užitkové modely Combo CNG a ve druhé polovině roku nová velkoprostorová Zafira CNG.

Auta se sériově dodávaným plynovým pohonem již na českém trhu nabízejí například Fiat u modelu Doblo nebo Citroën u užitkového Berlinga a osobního modelu C3 [celá zpráva]. Jejich cena je řádově o několik desítek tisíc korun vyšší než u klasického pohonu. Nárůst ceny Opelu Zafira i Combo je proti základnímu modelu s nejslabším motorem a nejnižší výbavou 3530 euro, v přepočtu tedy asi 90 000 Kč.

Celkově jezdí v tuzemsku na zemní plyn několik set vozů a 165 autobusů. Evropská komise počítá s tím, že v roce 2020 bude na tento pohon desetina aut.

Malému rozšíření vozů na zemní plyn zatím brání nízký počet čerpacích stanic. Do roku 2020 by měli mít řidiči v České republice k dispozici 100 plnicích stanic. Nejpozději do jednoho roku by měly být v každém kraji. Plynárenské společnosti chtějí do výstavby sítě čerpadel investovat v ČR několik stovek miliónů korun.

Rozšíření zemního plynu jako alternativní pohonné hmoty má pomoci dohoda, kterou minulý týden podepsali zástupci plynárenských firem s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem a ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem [celá zpráva].

Novinky, ČTK

nahoru

AutoMoto:

Buďte jako Bond. Kupte si jeho Aston Martin

-

včera 20:23 James Bond, nejslavnější tajný agent světa prodává...

Jak by mohlo vypadat BMW X4 ve sportovní M verzi

-

včera 15:32 BMW ukázalo ostřejší verze X4 M40i a M40d rovnou při...

Jeden z nejvzácnějších Fordů Mustang v historii, z edice Iacocca, bude na prodej

-

16.2. 15:35 Americký Ford nadělil mustangu ke 45. narozeninám...

Audi SQ5 můžete mít i jako hatchback. Postaral se o to tuner ABT

-

16.2. 14:33 Chtěli jste sportovní SUV, ale všechna byla příliš...

Ford se loučí s Focusem RS, vznikla rozlučková edice

-

16.2. 13:35 Dny třetí generace Focusu RS jsou sečteny. Výroba...

Volvo láká na nové kombi V60

-

16.2. 12:10 Video: Dvacátého prvního února se představí nové kombi...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby