AutoMoto

Opel nabídne dva modely na zemní plyn

23.3.2006 14:00 Dovozce vozů Opel do České republiky letos plánuje, že do nabídky zařadí první dva sériově vyráběné modely s pohonem na zemní plyn. Na začátku června se u prodejců objeví užitkové modely Combo CNG a ve druhé polovině roku nová velkoprostorová Zafira CNG.

Auta se sériově dodávaným plynovým pohonem již na českém trhu nabízejí například Fiat u modelu Doblo nebo Citroën u užitkového Berlinga a osobního modelu C3 [celá zpráva]. Jejich cena je řádově o několik desítek tisíc korun vyšší než u klasického pohonu. Nárůst ceny Opelu Zafira i Combo je proti základnímu modelu s nejslabším motorem a nejnižší výbavou 3530 euro, v přepočtu tedy asi 90 000 Kč.

Celkově jezdí v tuzemsku na zemní plyn několik set vozů a 165 autobusů. Evropská komise počítá s tím, že v roce 2020 bude na tento pohon desetina aut.

Malému rozšíření vozů na zemní plyn zatím brání nízký počet čerpacích stanic. Do roku 2020 by měli mít řidiči v České republice k dispozici 100 plnicích stanic. Nejpozději do jednoho roku by měly být v každém kraji. Plynárenské společnosti chtějí do výstavby sítě čerpadel investovat v ČR několik stovek miliónů korun.

Rozšíření zemního plynu jako alternativní pohonné hmoty má pomoci dohoda, kterou minulý týden podepsali zástupci plynárenských firem s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem a ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem [celá zpráva].

Novinky, ČTK

nahoru

AutoMoto:

Auto s klíči uvnitř se samo nezavře, není-li vadný mikrospínač

-

dnes 13:57 Odemykání automobilu je celkem banální věc - přijdete k...

Volvo otevřelo svou první továrnu v USA a ukázalo nové S60

-

dnes 19:43 Obrazem: Volvo Cars ve středu večer středoevropského...

Volvo se čelně srazilo s kamiónem. Řidič odešel po svých

-

dnes 16:32 Náraz do kamiónu většinou končí velmi špatně, ovšem...

Chevrolet nabídl majiteli shořelé tesly vlastní elektromobil

-

dnes 15:10 Tesla Model S Michaela Morrise nedávno hořela v Los...

Audi a Hyundai budou spolupracovat na vývoji vodíkových automobilů

-

dnes 14:09 Spolupráci mezi Audi a korejskou firmou Hyundai asi...

Kia Ceed přijíždí s autonomií druhého stupně a větším kufrem

-

dnes 12:46 Obrazem: Nový ceed se zbavil apostrofu v názvu, ale...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů