Ekonomika

Paroubek: Náhrada za IPB by mohla být jen symbolická

19.3.2006 14:22 Předseda vlády Jiří Paroubek označil páteční výrok londýnské arbitráře za remízu. Arbitři v rozhodnutí dali za pravdu japonské bance Nomura, která žalovala ČR za to, že poškodila její investici v Investiční a poštovní bance (IPB). Paroubek, jehož sociálnědemokratiční předchůdci za žalobu Nomury mohou, v neděli v TV Nova řekl, že rozhodnutí není tak jednoznačné.

Podle něj arbitři mnoho argumentů Nomury neuznali a pozice ČR proto není nijak špatná. Suma, kterou by ČR musela zaplatit by mohla být jen symbolická.

Peníze však v každém případě půjdou z kapes daňových poplatníků. Lidé přitom ještě mají v čerstvé paměti 10 miliard korun, které Česko platilo za zmařenou investici CME v TV Nova.

Japonská banka chce za zmaření investice až 40 miliard korun, o výši odškodnění bude arbitráž teprve rozhodovat. [celá zpráva]

Nucená správa byla v pořádku

Paroubkova slova podpořil na ČT1 i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Arbitři sice souhlasili s tím, že Česko udělalo chybu, když všem bankám pomohlo od špatných úvěrů a IPB nikoliv, uvalení nucené správy, na které si Nomura stěžovala, prý ale bylo v pořádku.

V rozhodnutí je prý také věta, že to, co společnost Saluka Nomura získala převyšovalo to, co do IPB vložila. O poškození investice proto nemůže být podle premiéra řeč.

Paroubek v neděli opět hájil rozhodnutí tehdejšího kabinetu Miloše Zemana, který IPB během několika dní prodal Československé obchodní bance (ČSOB) poté, co vypukla panika, že banka je na tom finančně špatně. Nomuře se nedařilo plnit požadavek České národní banky navýšit v IPB základní jmění. "Byl to odvážný čin a díky němu jsme zachránili tuto bankovní instituci," řekl k prodeji Paroubek.

Jeho oponent v pořadu Sedmička, přeseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl, že zásah státu v roce 2000 byl v té době nezbytný. "Že byl proveden tím nejhorším možným způsobem, je jiná věc," řekl Kalousek.

Rychlý prodej banky za symbolickou jedu korunu ČSOB kritizují opoziční politici. Stát musel na očištění banky věnovat stovky miliard korun.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Češi jedí stále víc medu, dováží se hlavně z Ukrajiny

-

dnes 11:16 V Česku se loni vyrobilo 9,4 tisíce tun medu. V roce...

Řecko privatizuje plynárny a rafinérie. Záchranný program má opustit v srpnu

-

dnes 09:42 Řecko přijalo nabídku konsorcia vedeného italskou...

Obří překladiště v Hodoníně? Stále se nic neděje

-

dnes 02:42 Když před třemi lety na jaře jednali v Hodoníně...

Smutný příběh dálnice z Brna do Vídně: Rakušané finišují, Češi to zvládnou možná za devět let

-

včera 21:19 Brno s Vídní měla podle původních záměrů již letos...

Kolem sochy sv. Václava v Praze by mohly opět jezdit tramvaje. Možná už za čtyři roky

-

včera 16:59 Praha chystá změnu územního plánu, která řeší vedení...

Kancléř Mynář: Číňané budou v Česku dál investovat. Na osud poradce jsme se neptali

-

včera 15:43 Čínská státní firma CITIC a CEFC Europe založí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby