Ekonomika

Paroubek: Náhrada za IPB by mohla být jen symbolická

19.3.2006 14:22 Předseda vlády Jiří Paroubek označil páteční výrok londýnské arbitráře za remízu. Arbitři v rozhodnutí dali za pravdu japonské bance Nomura, která žalovala ČR za to, že poškodila její investici v Investiční a poštovní bance (IPB). Paroubek, jehož sociálnědemokratiční předchůdci za žalobu Nomury mohou, v neděli v TV Nova řekl, že rozhodnutí není tak jednoznačné.

Podle něj arbitři mnoho argumentů Nomury neuznali a pozice ČR proto není nijak špatná. Suma, kterou by ČR musela zaplatit by mohla být jen symbolická.

Peníze však v každém případě půjdou z kapes daňových poplatníků. Lidé přitom ještě mají v čerstvé paměti 10 miliard korun, které Česko platilo za zmařenou investici CME v TV Nova.

Japonská banka chce za zmaření investice až 40 miliard korun, o výši odškodnění bude arbitráž teprve rozhodovat. [celá zpráva]

Nucená správa byla v pořádku

Paroubkova slova podpořil na ČT1 i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Arbitři sice souhlasili s tím, že Česko udělalo chybu, když všem bankám pomohlo od špatných úvěrů a IPB nikoliv, uvalení nucené správy, na které si Nomura stěžovala, prý ale bylo v pořádku.

V rozhodnutí je prý také věta, že to, co společnost Saluka Nomura získala převyšovalo to, co do IPB vložila. O poškození investice proto nemůže být podle premiéra řeč.

Paroubek v neděli opět hájil rozhodnutí tehdejšího kabinetu Miloše Zemana, který IPB během několika dní prodal Československé obchodní bance (ČSOB) poté, co vypukla panika, že banka je na tom finančně špatně. Nomuře se nedařilo plnit požadavek České národní banky navýšit v IPB základní jmění. "Byl to odvážný čin a díky němu jsme zachránili tuto bankovní instituci," řekl k prodeji Paroubek.

Jeho oponent v pořadu Sedmička, přeseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl, že zásah státu v roce 2000 byl v té době nezbytný. "Že byl proveden tím nejhorším možným způsobem, je jiná věc," řekl Kalousek.

Rychlý prodej banky za symbolickou jedu korunu ČSOB kritizují opoziční politici. Stát musel na očištění banky věnovat stovky miliard korun.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí, ukázala studie

-

včera 20:21 Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí,...

Kebab je zachráněn. Europoslanci podpořili používání fosfátů v mase

-

včera 20:08 Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku...

Finanční divize Volkswagenu letos čeká další nárůst zisku

-

včera 20:03 Finanční divize německého automobilového koncernu...

Pětina vzorků stáčeného vína ve vinotékách byla falšovaná, tvrdí inspekce

-

včera 17:39 Pětina z dvaceti vzorků stáčeného vína byla falšovaná...

Berlín chce zmírnit podmínky pro krátkodobé pronájmy

-

včera 15:16 Berlínský senát chce zmírnit striktní pravidla pro...

Firma chce na Slovensko vrátit výrobu tatrovek

-

včera 13:26 Slovenská společnost MSM Group se sídlem v Dubnici nad...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby