Odložna

Europoslanci zpochybnili rozšíření Unie

17.3.2006 11:00 Jedny z nejvýrazněji veřejně vyslovených pochyb nad dalším rozšiřováním Evropské unie odráží usnesení, které ve čtvrtek přijal Evropský parlament v poměru 397 ku 95 hlasům.

"Je třeba přesně definovat schopnost přijmout nové členy," vysvětlil šéf zahraničního výboru Elmar Brok.

Europoslanci, donedávna velcí zastánci rozšiřování, požadují od Evropské komise a členských států, aby do konce roku přesněji určily politické, finanční a zeměpisné meze schopnosti EU přijmout další zájemce do svých řad.

Postoj EP k strategii dalšího rozšiřování EU se odvolává i na pat, do nějž se EU dostala nepřijetím euroústavy: platná smlouva z Nice počítá s Unií o nejvýše 27 členech, což se stane přijetím Bulharska a Rumunska napřesrok či o rok později. Přihlédnout je podle Broka třeba i k obavám veřejnosti z překotného rozšiřování, které prý přimělo Francouze a Nizozemce k odmítnutí euroústavy. Francouzi se podle nedávného průzkumu (49 procent ) domnívají, že předloňské rozšíření Unie o deset nových zemí bylo špatným krokem. Opačný názor mělo 47 procent. Záporně hodnotí rozšíření především stoupenci pravice, starší lidé, méně vzdělaní a venkované.

Europarlament včera načrtl možnost, že kandidáti by mohli být připraveni, nikoliv však Unie. V takovém případě EP nevyloučil "třetí cestu" mezi členstvím a sousedskými vztahy v podobě "užších vícestranných vztahů". Mezistupeň by měl být přechodný.

Kdo chce do Unie

(DPA)

ik, ČTK, DPA, Právo
nahoru

Odložna:

Creative má audio-video přehrávač s podporou paměťových karet

4.9.2007 13:52 Společnost Creative uvedla na trh další z řady...

Sony uvedla Blu-ray/DVD přehrávač za 18 000 Kč

3.9.2007 14:14 Těžko říct, který z formátů nových optických disků...

Japonci představili notebook ovládaný gesty

3.9.2007 13:33 Notebooků je na trhu nepřeberně. Výrobci již těžko...

Nejnovější LCD televize od Philipsu kreslí světlem po zdi

3.9.2007 08:15 Letošní veletrh IFA, který se veřejnosti otevřel v...

Jaroslav Dušek: Zajímají mě věci v pohybu

16.8.2007 13:35 Za necelý týden začne čtvrtý ročník Mezinárodního...

Festival Fresh Film Fest nabídne 200 filmů

9.8.2007 17:28 Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu studentských...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby