Domácí

Senát odmítl zákon o informacích o kvalitě zdravotní péče

16.3.2006 11:05 Senátoři dali ve čtvrtek najevo nesouhlas se zněním zákona, který by občanům zajistil právo na informace o kvalitě zdravotní péče v jednotlivých zařízeních. Senátu se nelíbilo, že by rozsah a obsah veřejných informací o úspěšnosti a cenách léčby v nemocnicích určovalo neomezeně ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. Zákon se tak vrací do Sněmovny.

Senátoři odmítli podepsat zákon, jehož účinnost by ovlivňovala blíže neurčená ministerská vyhláška. Podle senátorky ODS Aleny Venhodové by tak bylo možné zákon snadno zneužívat ve prospěch jednotlivých zdravotnických zařízení. "Opravdu bychom podepsali něco, aniž bychom věděli, co," uvedla.

Za pravdu jí dává místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), podle kterého je zákon až příliš obecný a jednoduchý. "Je to vyhláška, která bude rozhodovat, ne tento zákon," řekl Liška.

Hlavní autor návrhu zákona, bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD), s těmito názory nesouhlasí. Podle něj je správné, že zákon je obecný, teprve vyhláška má prý být podrobná.

Také senátor a lékař Karel Barták z klubu KDU-ČSL se domnívá, že není možné stanovit kritéria vyhlášky zákonem s ohledem na různorodost lékařských oborů. Oba předpokládají, že ministerstvo by při přípravě vyhlášky spolupracovalo s příslušnými odbornými společnostmi.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Pandury poškozené při nehodě s fabií budou opravené už letos, tvrdí firma

-

dnes 18:30 Čtveřici obrněných armádních vozidel Pandur, která byla...

Muž, kterému vysychal malý mozek, se experimentální léčby nedočkal. Zemřel

-

dnes 17:19 Téměř před šesti lety Petra Adama postupně učinilo...

Výzvy k válčení v Sýrii? Ovčáčkův Twitter je soukromá záležitost, myslí si jeho nadřízený

-

dnes 15:52 Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře byla nedávná...

Proč už není v TOP 09? reagoval šéf pražského ANO na kritiku člena hnutí

-

dnes 15:02 Proč už není v TOP 09 nebo STAN? Tak ve čtvrtek...

Česko loni udělilo azyl 145 lidem, převažují Syřané a Ukrajinci

-

dnes 14:16 Česko loni udělilo azyl pětatřiceti Syřanům a stejnému...

Ministerstvo práce podalo další trestní oznámení

-

dnes 13:30 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby