Zahraniční

Bushovi věří stále méně Američanů

10.3.2006 13:55 Stále více Američanů je nespokojeno s Georgem Bushem v prezidentské funkci a nepovažuje ho už za silného vůdce v boji s terorismem. Tento pokles je obzvlášť patrný mezi republikány. Vyplývá to z průzkumu ústavu IPSOS a agentury AP. Výsledky mají potvrzovat, že Bush prochází jedním ze svých nejhorších období od nástupu do Bílého domu v lednu 2001.

Podle průzkumu se většina Američanů ptá, zda Bush na svou funkci má. Jen 37 procent dotázaných je totiž s jeho působením v Bílém domě spokojeno. Je to nejnižší skóre jeho prezidentství.

V této fázi druhého funkčního období měli například bývalí prezidenti Bill Clinton a Ronald Reagan příznivé hodnocení od asi 65 procent Američanů. Richard Nixon měl na vrcholu aféry Watergate v roce 1974 necelých 30 procent.

Pokud jde o jednotlivá témata, pozitivně hodnotí Bushovo řešení domácích záležitostí 36 procent Američanů, zatímco před měsícem to bylo 39 procent. Ze 47 na 43 procent klesl podíl Američanů, kteří pozitivně hodnotí Bushův přístup k zahraniční politice a terorismu.

Klesá i Bushova oblíbenost mezi republikány

Oproti únoru Bushova podpora mezi republikány poklesla z 82 na 74 procent. Kromě toho jsou dvě třetiny Američanů nespokojeny s Kongresem, jehož obě komory ovládají republikáni. A 47 procent dotázaných si myslí, že by v Kongresu měli mít převahu nyní opoziční demokraté. Republikánskou většinu preferuje jen 36 procent respondentů.

Tyto nálady by mohly ohrozit vyhlídky republikánů v kongresových volbách v listopadu. Podle dalších názorů však neobliba republikánů nemusí hlasování přímočaře ovlivnit, protože voliči se rozhodují mezi dvěma konkrétními místními kandidáty, kdy stranická příslušnost nehraje takovou roli.

Skoro čtyři pětiny Američanů si také myslí, že v Iráku propukne občanská válka. Tohoto názoru je i 70 procent republikánů. Stejně tak se skoro 70 procent lidí domnívá, že USA se celkově ubírají špatným směrem.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Nedělní minisummit má vymyslet řešení migrace. Velký summit ho pak schválí

-

dnes 12:26 Evropská komise ve snaze zlepšit ochranu vnějších...

Breivikova lidská práva pošlapávána nejsou, smetl Štrasburk stížnost teroristy

-

dnes 10:26 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku ve čtvrtek...

Novozélandská premiérka porodila, kvůli její funkci zastane „mateřskou” partner

-

dnes 09:54 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová se stala...

Trump neumlčel kritiky, dekret zastavující odebírání dětí migrantům jim nestačí

-

dnes 07:57 Video: Americký prezident Donald Trump sice ustoupil...

Být transgender není porucha, rozhodla Světová zdravotnická organizace

-

dnes 06:45 Být transgenderovou osobou už nemá být podle Světové...

Exšéf Trumpovy kampaně zabil pět lidí, uvedla televize ABC. Pro svou lež nemá ospravedlnění

-

dnes 06:16 Americká televize ABC News ve středu vypustila do světa...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů