Zahraniční

Íránský jaderný program bude řešit Rada bezpečnosti

8.3.2006 19:06 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve středu večer rozhodla, že předá svou zprávu o íránském jaderném programu Radě bezpečnosti OSN. Ta by měla zvážit případné přijetí sankcí vůči Teheránu. Íránem by se Rada mohla začít zabývat už na začátku příštího týdne.

"Domníváme se, že příští pondělí či úterý zahájí RB OSN velmi aktivní diskusi" o íránské jaderné otázce, řekl náměstek ministra zahraničí USA Nicholas Burns.

Proti sankcím vůči Teheránu se nicméně už ve středu vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jehož země má v Radě bezpečnosti právo veta. Podle něj Moskva se sankcemi nesouhlasí, protože zřídkakdy dosáhnou požadovaného cíle.

Pro pokračování diplomatického řešení problému Íránu i na půdě RB OSN se ve středu vyslovilo  také Německo, které společně s Francií a Británií vedlo v minulosti s Teheránem intenzivní rozhovory.

Ahmadínežád: Svět nám bude muset ustoupit

Íránský vyjednávač Džavád Vaídí na vídeňském jednání nicméně prohlásil, že Írán bude pokračovat v jaderném výzkumu nezávisle na tom, jaká opatření proti Teheránu Rada bezpečnosti podnikne. Řekl, že "USA možná mají tu moc zraňovat a působit bolest, ale že jsou zranění a bolesti rovněž vystaveny".

Prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád ve středu tvrdil, že to bude mezinárodní společenství, kdo bude muset ustoupit nárokům Íránu na vlastní jaderný program a obohacování uranu. Zdůraznil, že "ti, kdo chtějí porušovat práva Íránu" na jaderný program, "toho budou brzy litovat". "Írán neustoupí politickým tlakům a vydírání," řekl v projevu snímaném státní televizí. Zároveň upozornil, že Írán "bude dál pokračovat v cestě, kterou si vybral".

Írán odmítl spolupracovat

V zprávě, kterou o íránském postoji vypracoval předseda MAAE Baradej se uvádí, že Írán v podstatě přehlíží únorovou výzvu MAAE, aby plně spolupracoval a umožnil kontrolu svých zařízení. Agentura fakticky nemá přehled o rozsahu a úrovni pokroku íránského jaderného výzkumu a činnosti. Íránští diplomaté označili dokument za "zpolitizovaný".

EU také podotkla, že rozhodnutí Íránu omezit inspekce poté, co rada guvernérů MAAE před měsícem poprvé rozhodla předat záležitost Radě bezpečnosti OSN, pouze zvýšilo pochybnosti o íránských cílech.

USA a EU podezírají Írán, že v rámci svého jaderného programu usiluje o vývin jaderné zbraně. Podle agentury AFP USA odhadují, že Írán má dostatek uranového plynu na výrobu alespoň deseti jaderných bomb. Washington proto prý požaduje nové inspekce v íránských jaderných zařízeních. Teherán tvrdí, že mu jde jen o civilní využití jaderné energie.

Krize kolem íránského jaderného programu

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Lavina ve švýcarských Alpách zranila dva lyžaře, ve Francii dva zabila

-

včera 17:31 aktualizováno Ve švýcarském kantonu Valais se dnes...

Orbán: Nesmíme dát osud země do rukou internacionalistů, pustili by sem migranty

-

včera 17:30 Přesně devětačtyřicet dní před maďarskými...

Při střelbě v Dagestánu na jihu Ruska zemřely čtyři ženy

-

včera 16:14 aktualizováno Šest lidí včetně pachatele zemřelo v...

Pod lavinou v Tatrách zemřel polský horolezec

-

včera 15:37 Polský horolezec v neděli zahynul ve Vysokých Tatrách...

Netanjahu: Izrael nedovolí íránskému režimu, aby mu dal oprátku kolem krku

-

včera 10:40 aktualizováno Izrael nedovolí íránskému režimu, aby...

V Íránu se zřítilo dopravní letadlo se 65 cestujícími, nikdo nepřežil

-

včera 08:53 aktualizováno Íránské dopravní letadlo společnosti...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby