Zahraniční

Íránský jaderný program bude řešit Rada bezpečnosti

8.3.2006 19:06 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve středu večer rozhodla, že předá svou zprávu o íránském jaderném programu Radě bezpečnosti OSN. Ta by měla zvážit případné přijetí sankcí vůči Teheránu. Íránem by se Rada mohla začít zabývat už na začátku příštího týdne.

"Domníváme se, že příští pondělí či úterý zahájí RB OSN velmi aktivní diskusi" o íránské jaderné otázce, řekl náměstek ministra zahraničí USA Nicholas Burns.

Proti sankcím vůči Teheránu se nicméně už ve středu vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jehož země má v Radě bezpečnosti právo veta. Podle něj Moskva se sankcemi nesouhlasí, protože zřídkakdy dosáhnou požadovaného cíle.

Pro pokračování diplomatického řešení problému Íránu i na půdě RB OSN se ve středu vyslovilo  také Německo, které společně s Francií a Británií vedlo v minulosti s Teheránem intenzivní rozhovory.

Ahmadínežád: Svět nám bude muset ustoupit

Íránský vyjednávač Džavád Vaídí na vídeňském jednání nicméně prohlásil, že Írán bude pokračovat v jaderném výzkumu nezávisle na tom, jaká opatření proti Teheránu Rada bezpečnosti podnikne. Řekl, že "USA možná mají tu moc zraňovat a působit bolest, ale že jsou zranění a bolesti rovněž vystaveny".

Prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád ve středu tvrdil, že to bude mezinárodní společenství, kdo bude muset ustoupit nárokům Íránu na vlastní jaderný program a obohacování uranu. Zdůraznil, že "ti, kdo chtějí porušovat práva Íránu" na jaderný program, "toho budou brzy litovat". "Írán neustoupí politickým tlakům a vydírání," řekl v projevu snímaném státní televizí. Zároveň upozornil, že Írán "bude dál pokračovat v cestě, kterou si vybral".

Írán odmítl spolupracovat

V zprávě, kterou o íránském postoji vypracoval předseda MAAE Baradej se uvádí, že Írán v podstatě přehlíží únorovou výzvu MAAE, aby plně spolupracoval a umožnil kontrolu svých zařízení. Agentura fakticky nemá přehled o rozsahu a úrovni pokroku íránského jaderného výzkumu a činnosti. Íránští diplomaté označili dokument za "zpolitizovaný".

EU také podotkla, že rozhodnutí Íránu omezit inspekce poté, co rada guvernérů MAAE před měsícem poprvé rozhodla předat záležitost Radě bezpečnosti OSN, pouze zvýšilo pochybnosti o íránských cílech.

USA a EU podezírají Írán, že v rámci svého jaderného programu usiluje o vývin jaderné zbraně. Podle agentury AFP USA odhadují, že Írán má dostatek uranového plynu na výrobu alespoň deseti jaderných bomb. Washington proto prý požaduje nové inspekce v íránských jaderných zařízeních. Teherán tvrdí, že mu jde jen o civilní využití jaderné energie.

Krize kolem íránského jaderného programu

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Trump volal Orbánovi, aby ho povzbudil v jeho protiimigačních opatřeních

-

včera 15:58 Americký prezident Donald Trump v telefonickém...

Na Gerlachu v noci uvázlo sedm horolezců, čtyři z nich byli Češi

-

včera 15:16 V neděli krátce po půlnoci přijala slovenská Horská...

Pochod sexuálních menšin v Kyjevě zastavili radikálové

-

včera 13:36 Kolem šedesáti lidí v Kyjevě zadržela policie při...

Jeden mrtvý a 20 zraněných při střelbě v americkém Trentonu

-

včera 12:56 aktualizováno Jeden člověk zemřel a dvacet dalších...

Řekové a Makedonci podepsali dohodu o názvu makedonského státu

-

včera 10:46 Ministři zahraničí Řecka a Makedonie podepsali dohodu...

S tou ženou už nemůžu pracovat, řekl o Merkelové ministr Seehofer

-

včera 09:33 aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů