Domácí

Ministr Němec měl nestandardně zasahovat do soudních řízení

6.3.2006 17:16 Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) nestandardně zasáhl do průběhu nejméně dvou soudních řízení. Stížností k Nejvyššímu soudu dosáhl u čtyř osob odložení nástupu do vězení, u dvou z nich i odklad zaplacení peněžitého trestu stanoveného soudem.

K nestandardnímu zásahu ze strany Němce mělo podle Českého rozhlasu - Radiožurnálu dojít v souvislosti s případem ukradených granátů z vojenského skladu v Rožmitále pod Třemšínem. Ministr podal dvakrát stížnost pro porušení zákona, která napadala stejný rozsudek. V té době však už bylo jasné, že soud první instance se bude muset zabývat případem znovu, protože korunní svědek mezitím změnil výpověď. Nejvyšší soud ministrovu stížnost označil za nepřípustnou.

Další případ se týkal obchodníků s lehkými topnými oleji z Děčína. Podle soudkyně Jany Kurešové podal ministr spravedlnosti v této kauze stížnost pro porušení zákona, aniž prý četl spis. Soudkyni také zarazilo, že Němec o spis požádal po telefonu. Vzhledem k probíhajícímu porozsudkovému řízení mu ho soudkyně nepůjčila. "Ministr pak podal stížnost pro porušení zákona, aniž viděl spis," uvedla soudkyně. Odsouzení měli podle rozhlasu rozhodnutí o přerušení trestu v ruce dříve, než o tom věděla soudkyně.

Ministr Němec v obou případech využil svého práva a podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona, ke kterému mělo dojít nedostatečným posouzením důkazů. Radiožurnálu Němec řekl, že podle trestního řádu může podávat stížnosti pro porušení zákona nejen proti pravomocným rozsudkům, ale i proti jiným pravomocným opatřením v průběhu trestního řízení.

Ministerstvo: když jsou pochyby, podáváme stížnost

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun odmítl, že by byl postup ministra Němce nestandardní. "Pokud je někdo odsouzen k trestu odnětí svobody a jsou zde pochybnosti o správnosti postupu soudu, tak ministr vždy podává stížnost pro porušení zákona a v drtivé většině dočasně přerušuje či odkládá trest," řekl Dimun k případu odsouzených za obchody s lehkými topnými oleji.

"Zásadně nesouhlasíme s interpretací Českého rozhlasu, že pan ministr zasáhl nestandardně do soudních řízení. Odmítáme toto tvrzení," prohlásil Dimun. Doplnil, že vše je v souladu se zákonem, který ministrovi určuje jeho pravomoci.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Matějská pouť láká na obří kolotoč, padací věž či na ponorku

-

dnes 12:54 Video: V Praze na Výstavišti o víkendu začala Matějská...

Klausovo centrum muselo vrátit statisíce insolvenčnímu správci

-

dnes 12:21 Občanské sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku...

Česko se probudilo do mrazivého rána, teploty spadly i pod minus 20

-

dnes 09:35 aktualizováno Česko se v neděli probudilo do mrazivého...

Odvolat Okamuru? Poslanci ANO rozpolceni

-

dnes 04:00 Babišovi poslanci se dostali do delikátní situace....

Naganský expres míří do muzea

-

dnes 02:30 Záchrana „Naganského expresu“ se po několika letech...

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby