Žena

Nemoci srdce stojí stovky miliard

22.2.2006 13:36 Nemoci srdce v různých podobách jsou největším zdravotním problémem obyvatel Evropské unie. Léčebné výlohy vyšly pětadvacet evropských zemí v roce 2003 na 169 miliard eur, ukázala studie vědců z britské Oxfordské univerzity.

Choroby kardiovaskulárního systému stály v průměru každého Evropana 230 eur (asi 6500 korun). Lidé celkem zameškali 268,5 miliónu pracovních dnů. Nemoci srdce zabily dva milióny lidí a znepříjemnily život dalším téměř pěti miliónům.

"Nemoci kardiovaskulárního systému jsou největším zdravotním problémem Evropy z hlediska ekonomické zátěže," řekl José Leal z Oxfordské univerzity.

Studie univerzitního Střediska pro výzkum zdravotnické ekonomiky je podle něj první, která se věnuje dopadu nemocí srdce na hospodářství. Do výzkumu byla zahrnuta jak primární léčba, tak náhlé příhody, ambulantní i nemocniční péče.

Nejmenší náklady má Irsko a Malta

Nejvíce, skoro polovinu nákladů celé EU, stály nemoci srdce dohromady Německo a Británii. Je to především kvůli velkému počtu obyvatel těchto států.

Českou republiku spolu se Slovenskem, Estonskem, Litvou a Polskem stojí kardiovaskulární choroby 15 procent zdravotnického rozpočtu. Nejmenší náklady mají Irové (4,4 procenta) a Malta (dvě procenta).

Leal zdůraznil, že onemocnění srdce nemají jen jednu příčinu, a tak je těžké najít univerzální řešení. Čísla, která jeho tým zveřejnil, podle něj neznamenají, že jeden stát utrácí příliš a druhý málo.

"Cílem je porovnat situaci v jednotlivých zemích se stavem v EU jako celku, pokud jde o různé nemoci," vysvětlil Leal. Mohlo by to podle něj pomoci určit, do jaké oblasti by měly jít peníze na výzkum.

ČTK

nahoru

Žena:

Proč není dobré tolerovat nevěru svého partnera

-

dnes 08:44 Důvěra je jeden z pilířů spokojeného vztahu. Pokud je...

Bezpečné cestování v těhotenství

-

dnes 07:19 Těhotenství představuje pro ženu zátěž. Proto by měla...

Fenomén selfie aneb Jak vypadat na fotkách co nejlépe

-

včera 11:43 Fenomén selfie zcela pohlcuje sociální sítě. Pokud...

O vyšetření mamografem se stále šíří řada nepravd a mýtů

-

včera 10:05 Rakovinou prsu u nás každoročně onemocní kolem 7000...

Tajná přání mužů aneb Co by ženy měly vědět

-

včera 08:46 Rozdílů mezi mužskou a ženskou sexualitou se dá nalézt...

Superpotraviny, díky kterým zhubnete

-

včera 07:21 Superpotraviny pomáhají udržovat zdravé kosti,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů