Zahraniční

České gripeny budou sloužit v Pobaltí nejdřív za dva roky

21.2.2006 10:34 O možné nasazení českých gripenů k hlídkování nad pobaltskými republikami NATO zatím oficiálně nepožádalo. Počítat s tím lze nejdřív v roce 2008. Právu to řekli mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek a šéf mise v NATO Štefan Füle.

"Jde o předběžné úvahy," uvedl Čírtek s tím, že členské země se v hlídkování nad Lotyšskem, Litvou a Estonskem, které vstoupily do Aliance předloni a nemají vlastní letectvo, střídají po třech měsících a časem může přijít řada i na ČR. O možnosti využít stíhačky pro Pobaltí informovala minulý týden Česká televize.

"V NATO je seznam zemí a jejich kapacit a v tom nynějším - platném do konce roku 2007 - ČR není," řekl Právu Füle. Je sestavován až na půldruhého roku a "spojenci se k jeho aktualizaci vrátí", řekl.

Pomohou Švédové?

Pro Pobaltí jsou vyčleněny vždy čtyři stíhačky, z nichž dvě jsou v záloze. Podle Čírtka by se náklady hradily z rozpočtu resortu obrany, konkrétně jeho kapitoly zahraničních misí, pro které je například letos vyčleněno 1,2 miliardy Kč.

Podle expertních zdrojů si však musí ČR napřed ujasnit logistické otázky se Švédy, od nichž si gripeny pronajala se zadáním chránit svůj vlastní vzdušný prostor, přičemž v Pobaltí by vystala otázka dodatečné pozemní podpory.

Tytéž zdroje však věří ve švédskou vstřícnost, a to jak kvůli vztahům Švédska s pobaltskými republikami, tak pro zcela mimořádnou prezentaci stíhaček Jas-39 Gripen, kterou by česká mise znamenala.

Jiří Roškot, Právo

nahoru

Zahraniční:

Bojová letadla USA a Ruska se těsně míjela nad Sýrií, Američané stříleli světlice

-

dnes 09:35 K těsnému průletu bojových letadel USA a Ruska došlo ve...

Policisté na Slovensku zastřelili zloděje automobilu

-

dnes 09:34 aktualizováno Dva muži se pokusili v noci ze čtvrtka...

Španělský levicový radikál umlátil muže za to, že měl kšandy v barvách státní vlajky

-

dnes 08:02 Rozhodnutí vzít si do hospody kšandy v barvách státní...

Polák dva roky týral manželku ve sklepě, jde na 25 let do vězení

-

dnes 06:20 Rozsudek 25 let za mřížemi ve čtvrtek potvrdil odvolací...

Debata EU o migraci spory neodstranila, ČR kvóty odmítá

-

dnes 06:15 Přibližně do půl jedné ráno diskutovali v noci na pátek...

Putin a Trump hovořili po telefonu o Severní Koreji

-

dnes 06:10 Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby