Ekonomika

O jízdu pendolinem je podle drah obrovský zájem

10.2.2006 13:45 Téměř 3 500 lidí jelo podle pátečních informací Českých drah (ČD) ve středu a ve čtvrtek pendolinem na trase Praha-Ostrava. Podle ČD byly ranní spoje z Ostravy a odpolední spoje z Prahy zaplněny kompletně. Celkový počet cestujících od minulého pátku již překročil 10 000.

Středeční a čtvrteční frekvence cestujících se blížily počtu cestujících v předvánočním týdnu. ČD stále do konce února nabízejí zlevněné jízdné.

Na trase z Prahy do Břeclavi dráhy ale ani do budoucna cestujícím nezaručí, že pojedou rychlovlakem. "Vyhradili jsme si právo nasazovat mezi Prahou, Brnem a Břeclaví podle potřeb buď pendolino, nebo vlak vyšší kvality EuroCity či InterCity. V podstatě je to totéž, jako kdyby České aerolinie nasadily místo boeingu airbus," prohlásil Ondrůj [celá zpráva]. 

Sedmá souprava Pendolina dodaná v druhé polovině listopadu 2005 úspěšně dokončila technicko bezpečnostní zkoušky a je připravovaná na nasazení do plného provozu již v následujících dnech, uvedly v pátek ČD. Souprava Pendolina s číslem 001 zůstává však zatím vybavena měřící technikou a dokončuje testování na trati.

Nevýhodné smlouvy

Česká dráhy tvrdí, že výrobce pendolin, italská firma Alstom úspěšně vyřešila problémy, které se v lednu na soupravách vyskytly [celá zpráva]. Vedení ČD hodlá po výrobci italských rychlovlaků Pendolino požadovat kvůli poruchám souprav více než 17 miliónů korun [celá zpráva].

S pendoliny má Česká republika spoustu problémů. Softwarová porucha vyřadila z provozu během ledna všechny soupravy Pendolino [celá zpráva].

Smlouva mezi firmou Alstom a Českými dráhami o vlacích Pendolino z roku 1995 má řadu dodatků, které jsou pro Českou republiku nevýhodné. Největší vadou je pasáž, v níž se mluví o tom, že pendolina nejdou vrátit ani v případě, že nejsou schopna provozu. Omezeny jsou i penalizace pro firmu italského výrobce [celá zpráva].

Také Česká obchodní inspekce, která loni pendolina kontrolovala, následně doporučila nedávat pendolina do provozu [celá zpráva].

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Turisté kvůli porouchanému stroji Travel Service nocovali na letišti ve Varně

-

dnes 12:21 Cestující charterového letu Travel Service z bulharské...

Google dostane od Bruselu rekordní pokutu za dominantní postavení androidu

-

dnes 11:02 aktualizováno Americká společnost Google dostane od...

Hypotéky leckde nečekaně zlevnily

-

včera 18:49 Některé z bank včetně České spořitelny v létě zlevnily...

Většina kontrolovaných obchodníků ve východních Čechách prodala alkohol mladistvým

-

včera 18:14 Většina kontrolovaných obchodníků ve východních...

V Černé Hoře budují Číňané dálnici „do nikam”

-

včera 16:54 Balkánská země Černá Hora buduje za pomoci čínských...

Americká banka Goldman Sachs zvýšila zisk o 44 procent

-

včera 15:43 Americká investiční banka Goldman Sachs ve druhém...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů