Ekonomika

O jízdu pendolinem je podle drah obrovský zájem

10.2.2006 13:45 Téměř 3 500 lidí jelo podle pátečních informací Českých drah (ČD) ve středu a ve čtvrtek pendolinem na trase Praha-Ostrava. Podle ČD byly ranní spoje z Ostravy a odpolední spoje z Prahy zaplněny kompletně. Celkový počet cestujících od minulého pátku již překročil 10 000.

Středeční a čtvrteční frekvence cestujících se blížily počtu cestujících v předvánočním týdnu. ČD stále do konce února nabízejí zlevněné jízdné.

Na trase z Prahy do Břeclavi dráhy ale ani do budoucna cestujícím nezaručí, že pojedou rychlovlakem. "Vyhradili jsme si právo nasazovat mezi Prahou, Brnem a Břeclaví podle potřeb buď pendolino, nebo vlak vyšší kvality EuroCity či InterCity. V podstatě je to totéž, jako kdyby České aerolinie nasadily místo boeingu airbus," prohlásil Ondrůj [celá zpráva]. 

Sedmá souprava Pendolina dodaná v druhé polovině listopadu 2005 úspěšně dokončila technicko bezpečnostní zkoušky a je připravovaná na nasazení do plného provozu již v následujících dnech, uvedly v pátek ČD. Souprava Pendolina s číslem 001 zůstává však zatím vybavena měřící technikou a dokončuje testování na trati.

Nevýhodné smlouvy

Česká dráhy tvrdí, že výrobce pendolin, italská firma Alstom úspěšně vyřešila problémy, které se v lednu na soupravách vyskytly [celá zpráva]. Vedení ČD hodlá po výrobci italských rychlovlaků Pendolino požadovat kvůli poruchám souprav více než 17 miliónů korun [celá zpráva].

S pendoliny má Česká republika spoustu problémů. Softwarová porucha vyřadila z provozu během ledna všechny soupravy Pendolino [celá zpráva].

Smlouva mezi firmou Alstom a Českými dráhami o vlacích Pendolino z roku 1995 má řadu dodatků, které jsou pro Českou republiku nevýhodné. Největší vadou je pasáž, v níž se mluví o tom, že pendolina nejdou vrátit ani v případě, že nejsou schopna provozu. Omezeny jsou i penalizace pro firmu italského výrobce [celá zpráva].

Také Česká obchodní inspekce, která loni pendolina kontrolovala, následně doporučila nedávat pendolina do provozu [celá zpráva].

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí, ukázala studie

-

včera 20:21 Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí,...

Kebab je zachráněn. Europoslanci podpořili používání fosfátů v mase

-

včera 20:08 Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku...

Finanční divize Volkswagenu letos čeká další nárůst zisku

-

včera 20:03 Finanční divize německého automobilového koncernu...

Pětina vzorků stáčeného vína ve vinotékách byla falšovaná, tvrdí inspekce

-

včera 17:39 Pětina z dvaceti vzorků stáčeného vína byla falšovaná...

Berlín chce zmírnit podmínky pro krátkodobé pronájmy

-

včera 15:16 Berlínský senát chce zmírnit striktní pravidla pro...

Firma chce na Slovensko vrátit výrobu tatrovek

-

včera 13:26 Slovenská společnost MSM Group se sídlem v Dubnici nad...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby