Ekonomika

O jízdu pendolinem je podle drah obrovský zájem

10.2.2006 13:45 Téměř 3 500 lidí jelo podle pátečních informací Českých drah (ČD) ve středu a ve čtvrtek pendolinem na trase Praha-Ostrava. Podle ČD byly ranní spoje z Ostravy a odpolední spoje z Prahy zaplněny kompletně. Celkový počet cestujících od minulého pátku již překročil 10 000.

Středeční a čtvrteční frekvence cestujících se blížily počtu cestujících v předvánočním týdnu. ČD stále do konce února nabízejí zlevněné jízdné.

Na trase z Prahy do Břeclavi dráhy ale ani do budoucna cestujícím nezaručí, že pojedou rychlovlakem. "Vyhradili jsme si právo nasazovat mezi Prahou, Brnem a Břeclaví podle potřeb buď pendolino, nebo vlak vyšší kvality EuroCity či InterCity. V podstatě je to totéž, jako kdyby České aerolinie nasadily místo boeingu airbus," prohlásil Ondrůj [celá zpráva]. 

Sedmá souprava Pendolina dodaná v druhé polovině listopadu 2005 úspěšně dokončila technicko bezpečnostní zkoušky a je připravovaná na nasazení do plného provozu již v následujících dnech, uvedly v pátek ČD. Souprava Pendolina s číslem 001 zůstává však zatím vybavena měřící technikou a dokončuje testování na trati.

Nevýhodné smlouvy

Česká dráhy tvrdí, že výrobce pendolin, italská firma Alstom úspěšně vyřešila problémy, které se v lednu na soupravách vyskytly [celá zpráva]. Vedení ČD hodlá po výrobci italských rychlovlaků Pendolino požadovat kvůli poruchám souprav více než 17 miliónů korun [celá zpráva].

S pendoliny má Česká republika spoustu problémů. Softwarová porucha vyřadila z provozu během ledna všechny soupravy Pendolino [celá zpráva].

Smlouva mezi firmou Alstom a Českými dráhami o vlacích Pendolino z roku 1995 má řadu dodatků, které jsou pro Českou republiku nevýhodné. Největší vadou je pasáž, v níž se mluví o tom, že pendolina nejdou vrátit ani v případě, že nejsou schopna provozu. Omezeny jsou i penalizace pro firmu italského výrobce [celá zpráva].

Také Česká obchodní inspekce, která loni pendolina kontrolovala, následně doporučila nedávat pendolina do provozu [celá zpráva].

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Češi jedí stále víc medu, dováží se hlavně z Ukrajiny

-

dnes 11:16 V Česku se loni vyrobilo 9,4 tisíce tun medu. V roce...

Řecko privatizuje plynárny a rafinérie. Záchranný program má opustit v srpnu

-

dnes 09:42 Řecko přijalo nabídku konsorcia vedeného italskou...

Obří překladiště v Hodoníně? Stále se nic neděje

-

dnes 02:42 Když před třemi lety na jaře jednali v Hodoníně...

Smutný příběh dálnice z Brna do Vídně: Rakušané finišují, Češi to zvládnou možná za devět let

-

včera 21:19 Brno s Vídní měla podle původních záměrů již letos...

Kolem sochy sv. Václava v Praze by mohly opět jezdit tramvaje. Možná už za čtyři roky

-

včera 16:59 Praha chystá změnu územního plánu, která řeší vedení...

Kancléř Mynář: Číňané budou v Česku dál investovat. Na osud poradce jsme se neptali

-

včera 15:43 Čínská státní firma CITIC a CEFC Europe založí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby