Krimi

Podle Novy chtěla vydání zatykače na Pitra rozvědka

7.2.2006 21:01 Soudce Petr Novák přiznal v úterý televizi Nova , že zatykač na podnikatele Tomáše Pitra vydal na základě dodnes nepotvrzených informací od civilní rozvědky. Současně rozvědku obvinil, že se pokoušela v tomto případě ovlivňovat nezávislost justice. Rozhodl se proto podat trestní oznámení.

"Jednalo se o informaci bezpečnostní složky, u níž není zrovna tedy obvyklé, že by se obracela do řad justice... Cítil jsem se být zahnán do kouta... Proč mě oslovili, naprosto nechápu," řekl Nově soudce. Podle Nováka ho lidé z Útvaru pro zahraniční styky a informace dvakrát navštívili a přesvědčovali, aby vydal na Pitra zatykač. Na stůl podle Novy dostal dopis podepsaný šéfem civilní rozvědky. V něm byly informace, že Pitr opustí na začátku roku republiku a už se nevrátí.

Tajná služba prý soudci sdělila, že pro tato tvrzení má konkrétní důkazy, jenže dosud je nedostal. Stejně tak mu není jasné, jak se informace o zatykači dostala do médií. "Tím, že unikla ta informace, bylo způsobeno, že pan Pitr byl varován," uvedl soudce. Na otázku, zda se domnívá, že informace unikla z policejních orgánů, odpověděl: "Nedovedu si to představit jinak."

Stíhaný Pitr již dříve v médiích tvrdil, že se o něj civilní rozvědka zajímá. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce Pitr hned po návratu ze zahraničí naznačil, že zpravodajská hra může souviset s privatizací Unipetrolu, při které se civilní rozvědka podle něj postarala o vyřazení několika vážných zájemců. V aféře spjaté s privatizací jedné z největších tuzemských firem figuruje i Pitrovo jméno.

Bublan Nově potvrdil, že o jednání lidí z tajné služby ví. "Ten úřad může dát informace té instituci, která ji potřebuje," řekl Nově. Postup rozvědky ovšem kritizoval stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. "Na mě to dělá dojem práce jedné zpravodajské služby na základě jasně definované politické objednávky," řekl. Podle člena branně bezpečnostního výboru sněmovny Radima Turka (ČSSD) je to "skandální a znevěrohodňuje to celý bezpečnostní systém země".

Podobný postup tajných služeb se odehrál na městském soudu poprvé, a proto soudce o všem ihned informoval ministra spravedlnosti. " Příslušný soudce při posuzování neporušil trestní řád," uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

ČTK

nahoru

Krimi:

Za týrání manželky dostal invalidní důchodce čtyři roky vězení, navíc jí musí zaplatit 130 tisíc

-

dnes 11:44 Na čtyři roky do věznice s ostrahou poslal ve středu...

Bylo to v alkoholovém opojení, řekl lékař Barták k obžalobě z přípravy vražd

-

dnes 11:08 Lékař Jaroslav Barták ve středu u soudu v Liberci...

Na Benešovsku se srazila čtyři auta, jeden řidič vypadl čelním sklem

-

dnes 10:45 Video: aktualizováno Hromadná nehoda čtyř aut se stala...

Žena ho podváděla s gigolem, tak chtěl zastřelit jeho i sebe. Příprava vraždy je u soudu

-

dnes 07:05 Šestatřicetiletý Marek T. z Kladenska se podle obžaloby...

Speciální kamery na letišti nezafungovaly, nizozemské násilníky neodhalily

-

dnes 04:00 aktualizováno I když policisté dokázali zadržet sedm...

Cyklistce hrozil stříkačkou, znásilnil ji a okradl. Policie hledá svědky

-

včera 18:24 Ostravští policisté pátrají po muži, který v úterý...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby