Kultura

Gogh jde do dražby, čeká se 40 miliónů dolarů

3.2.2006 08:33 Světově proslulá aukční síň Christie's hledá kupce na jeden z umělecky nejzávažnějších portrétů zvaný Arlesanka od malíře Vincenta van Gogha. Jde o podobiznu Marie Ginouxové, která vlastnila kavárnu Café de la Gare v Arles, kam malíř chodil se svým přítelem Paulem Gauguinem.

Nabízený obraz, který vznikl v dubnu 1890, pochází ze sbírky amerického lékaře Harryho Bakwina, jenž ho koupil v roce 1929. O malbě ještě pět týdnů před smrtí napsal van Gogh v dopise Gauguinovi, že má obrovské potěšení z toho, že se mu líbí portrét, který udělal na základě jeho kresby. Díla si tedy mimořádně vážil.

Obraz bezprostředně spjatý s umělcovými osudy se bude dražit v New Yorku 2. května. Organizátoři předpokládají, že cena by mohla dosáhnout nejméně 40 miliónů dolarů. Pro srovnání: Loni stálo nejcennější dílo na světovém trhu 35 miliónů dolarů, shodou okolností šlo o obraz Gauguina. Cena 40 miliónů by v absolutním žebříčku rekordů představovala až 14. místo, ale při současné stagnaci trhu by to byl úspěch.

K nejdražším obrazům van Gogha patří Portrét doktora Gacheta, vydražený v květnu 1990 za 75 miliónů dolarů (prodejní cena byla 82,5 miliónu i s aukční přirážkou, která se do žebříčků nezapočítává), dále Autoportrét van Gogha dražený před sedmi roky za 65 miliónů a Zátiší kosatců prodané před 19 roky za 49 miliónů dolarů.

Peter Kováč, Právo

nahoru

Kultura:

Michal Nesvadba chystá s Leošem Marešem galašou

-

dnes 15:29 Známá tvář televizní Kouzelné školky Michal Nesvadba...

Nositel Dvořákovy ceny v Rudolfinu nadchl

-

dnes 13:31 Pro svůj pondělní recitál na mezinárodním hudebním...

RECENZE: Brno si tentokrát řeklo o Bludný balvan

-

dnes 11:59 Než se vypravíte na novou inscenaci Hany Burešové do...

Zábavný seriál i dokumenty. Stream.cz představil nové programy

-

dnes 11:53 Video: Společnost Seznam.cz představila v úterý...

Kvarteto Miroslava Krobota míří na festivaly do USA a Španělska

-

dnes 10:27 Nový film režiséra Miroslava Krobota Kvarteto bude před...

Ventolin se chystá na křest alba

-

dnes 08:56 Přední představitel elektronické hudby Ventolin (David...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby