Internet a PC

Evropská komise porušuje pravidla, míní Microsoft

2.2.2006 12:38 Výrobce Windows Microsoft napadl Evropskou komisi. Firma ji viní z porušování pravidel. Ve čtvrtek to uvedl deník Financial Times, který se odvolává na dopis Microsoftu adresovaný komisi.

Microsoft rovněž žádá lepší přístup k dokumentům, o které se opírají obvinění vznesená proti Microsoftu.

Microsoft vede s Evropskou komisí spor, v jehož rámci ho organizace obviňuje z porušování pravidel hospodářské soutěže. Americký gigant tak v březnu 2004 dostal pokutu 467 miliónů eur (asi 13,1 miliardy korun).

Komise se však s tímto trestem nespokojila a již dříve pohrozila, že bude od Microsoftu požadovat denně dva milióny dolarů, pokud nedojde k nápravě situace a splnění všech jejích výhrad. [celá zpráva] Dopis, který v pondělí Microsoft zaslal komisi, tak může spor ještě vyostřit.

Microsoft se v něm na pěti stránkách snaží argumentovat tím, že když nebude mít odpovídající přístup k dokumentům, budou tím porušena jeho práva na obranu. Podle firmy bylo v průběhu sporu vydáno asi 100 relevantních dokumentů, avšak Microsoft má přístup jen k 29 z nich. Z toho 25 dokumentů je jen součástí korespondence mezi komisí a Microsoftem.

"Dovoluji si podotknout, že běžná práva na obranu jsou zde utlumena domnělou nutností odvrátit 'hrozbu efektivní konkurence'," napsal v dopise advokát Ian Forrester, který je jedním z hlavních právníků Microsoftu.

"Od Microsoftu je předčasné uvádět, že s jeho právem na obranu zacházíme nedůstojně," uvedl mluvčí komise. Microsoft však tvrdí, že postoj komise není v souladu s pokynem komisařky Neelie Kroesové, která má v unii na starosti hospodářskou soutěž. Kroesová totiž uvedla, že přístup k dokumentům musí mít všechny společnosti, proti nimž vede organizace soudní stání. Microsoft přitom nemá času nazbyt, protože hájit se může jen do 15. února.

Podle rozsudku Evropské komise z března 2004 musí Microsoft svým konkurentům dát potřebné nástroje k tomu, aby si jejich programy rozuměly se softwarem Microsoftu. Komise rovněž obvinila Microsoft ze zneužívání dominantního postavení na trhu mediálních přehrávačů, které zdarma přidával ke svému operačnímu systému Windows. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Internet a PC:

Lovit pokémony se do amerického parku vydalo 21 000 lidí

-

včera 11:20 Video: Na konci minulého týdne se v americkém Chicagu...

Google dostal od Bruselu rekordní pokutu 112 miliard

-

včera 11:02 aktualizováno Americká společnost Google dostala od...

Šéf Samsungu ukázal novou vlajkovou loď ještě před premiérou. Neúmyslně

-

včera 10:54 Už zkraje nadcházejícího měsíce se má konat velká...

Procesorový gigant Intel se zrodil před 50 lety

-

včera 06:40 Když v roce 1971 vyrobila americká společnost Intel...

Twitter likviduje desítky miliónů účtů

-

včera 06:31 Společnost Twitter v posledním čtvrtletí loňského roku...

AMD si také dává načas, nové grafiky se ukážou nejspíš až příští rok

-

17.7. 14:08 Společnost Nvidia si dává s uvedením nových grafických...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů