Internet a PC

Evropská komise porušuje pravidla, míní Microsoft

2.2.2006 12:38 Výrobce Windows Microsoft napadl Evropskou komisi. Firma ji viní z porušování pravidel. Ve čtvrtek to uvedl deník Financial Times, který se odvolává na dopis Microsoftu adresovaný komisi.

Microsoft rovněž žádá lepší přístup k dokumentům, o které se opírají obvinění vznesená proti Microsoftu.

Microsoft vede s Evropskou komisí spor, v jehož rámci ho organizace obviňuje z porušování pravidel hospodářské soutěže. Americký gigant tak v březnu 2004 dostal pokutu 467 miliónů eur (asi 13,1 miliardy korun).

Komise se však s tímto trestem nespokojila a již dříve pohrozila, že bude od Microsoftu požadovat denně dva milióny dolarů, pokud nedojde k nápravě situace a splnění všech jejích výhrad. [celá zpráva] Dopis, který v pondělí Microsoft zaslal komisi, tak může spor ještě vyostřit.

Microsoft se v něm na pěti stránkách snaží argumentovat tím, že když nebude mít odpovídající přístup k dokumentům, budou tím porušena jeho práva na obranu. Podle firmy bylo v průběhu sporu vydáno asi 100 relevantních dokumentů, avšak Microsoft má přístup jen k 29 z nich. Z toho 25 dokumentů je jen součástí korespondence mezi komisí a Microsoftem.

"Dovoluji si podotknout, že běžná práva na obranu jsou zde utlumena domnělou nutností odvrátit 'hrozbu efektivní konkurence'," napsal v dopise advokát Ian Forrester, který je jedním z hlavních právníků Microsoftu.

"Od Microsoftu je předčasné uvádět, že s jeho právem na obranu zacházíme nedůstojně," uvedl mluvčí komise. Microsoft však tvrdí, že postoj komise není v souladu s pokynem komisařky Neelie Kroesové, která má v unii na starosti hospodářskou soutěž. Kroesová totiž uvedla, že přístup k dokumentům musí mít všechny společnosti, proti nimž vede organizace soudní stání. Microsoft přitom nemá času nazbyt, protože hájit se může jen do 15. února.

Podle rozsudku Evropské komise z března 2004 musí Microsoft svým konkurentům dát potřebné nástroje k tomu, aby si jejich programy rozuměly se softwarem Microsoftu. Komise rovněž obvinila Microsoft ze zneužívání dominantního postavení na trhu mediálních přehrávačů, které zdarma přidával ke svému operačnímu systému Windows. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Internet a PC:

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

-

včera 07:44 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...

Zájem o smartphony vadne. Trhu kraluje Samsung

-

23.2. 15:13 Celosvětový prodej chytrých telefonů zaznamenal v...

Akcionáři Snapchatu přišli o 27 miliard. Kvůli jedinému tweetu

-

23.2. 14:34 Video: Nečekanou sílu mikroblogovací sítě Twitter...

Proti zločincům nasadili policisté v Číně chytré brýle

-

23.2. 13:26 Čína už zkouší technologie, které jsme zatím viděli...

Zaměstnavatel může prohledat i soukromá data ve služebním PC, rozhodl soud

-

23.2. 12:06 Zaměstnavatel může prohledat i soukromá data ve...

Angry Birds táhnou i po letech, tvůrci hlásí zisk 1,5 miliardy

-

23.2. 10:04 Herní studio Rovio, které se proslavilo především...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby