Domácí

Ombudsman: zásah policie na CzechTeku byl nepřiměřený

31.1.2006 15:32 Ombudsman Otakar Motejl považuje zásah policie na technoparty CzechTek 2005 za nepřiměřený, ale oprávněný. Vyplývá to z výsledků šetření, které jeho úřad provedl a v úterý zveřejnil. Policie podle něj nevyužila všech prostředků, jak se vyhnout silovému řešení situace.

Na druhou stranu ale pořadatelé nenaplnili legitimní požadavky na přijetí takových organizačních opatření, aby akce proběhla bez narušování právních předpisů a veřejného pořádku, uvedl Motejl.

V okamžiku příjezdu prvých účastníků nebyl například na místě konání technoparty vyznačen pronajatý prostor, v důsledku čehož účastníci obsazovali i nepronajaté cizí pozemky, čímž se dostali do rozporu s ochranou vlastnického práva a působili škody na majetku. Na druhé straně policie při obnovování veřejného pořádku použila nepřiměřenou sílu, jejíž aplikace může být přitom až krajním prostředkem k ochraně a obnovení bezpečnosti a pořádku, míní Motejl.

"Policie však před silovým řešením konfliktu na louce u Boněnova na Tachovsku nevyčerpala všechny reálné prostředky k obnovení pořádku před použitím síly a její postup se tak stal nepřiměřeným." Takové je stanovisko veřejného ochránce práv Otakara Motejla, který v úterý odpoledne zveřejnil závěrečné stanovisko k postupu policie proti účastníkům loňské Technoparty.

Téměř třicetistránková zpráva obsahuje informace o průběhu ombudsmanova šetření, vyjádření ministra vnitra, policejního prezidenta, ředitele západočeské policie a okresního policejního ředitelství v Tachově i vyjádření zástupce účastníků technoparty Davida Čermáka.

V jedné z kapitol ombudsman podrobně rozebral technoparty jako společenský fenomén a zabýval se teoreticko právními možnostmi postupu policie. Vedle stanoviska o pochybeních Policie ČR v postupu proti účastníkům technoparty obsahuje závěrečná zpráva i návrh ombudsmana na opatření k nápravě.

Policie podle Motejla s tanečníky málo komunikovala

"Vytýkám ji především kvalitu výzev dávaných účastníkům technoparty. Z tohoto pohledu policisté neprovedli dostatečná preventivní opatření, která by byla byť jen teoreticky způsobilá předejít následujícím zákrokům. Výzvy nebyly dávány v průběhu zákroků," kritizuje policii ombudsman.

"Změny v přístupu Policie ČR k policejním opatřením proti velkému množství osob jsou nezbytné," uvádí Motejl dále ve své hodnotící zprávě. Podle něj je "cílem napříště zamezit vadám zjištěným v postupu proti účastníkům technoparty CzechTek 2005".

Motejlovo hodnocení potěšilo zastánce CzechTeku

Potěšení nad závěry šetření ombudsmana Motejla vyjádřil i koordinátor iniciativy PoicejníStát.cz David Čermák. Podle něj "ombudsman ve své zprávě uvádí na pravou míru řadu důkazů a faktů, včetně těch, které byly policií či ministerstvem vnitra špatně vykládány, zatajovány či bagatelizovány.

Byť aktivista Čermák volí smířlivý tón ke zprávě ombudsmana, ne ve všem se s Motejlem shodl. "Zjevným nedostatkem zprávy je přehlížení faktu, že policie zasahovala na pozemcích, které byly pronajaty a tedy hrubým způsobem jako orgán veřejné moci narušila soukromoprávní vztah mezi pronajímatelem pozemku a organizátory taneční party," uvedl Čermák. 

jac, Novinky, Právo

nahoru

Domácí:

Referendum o vřídle se opakovat nebude, rozhodl soud

-

dnes 13:41 Krajský soud v Plzni odmítl obě žaloby žádající...

Babišova vláda v demisi chce zavést registr lobbistů a omezit korupci a klientelismus

-

dnes 13:28 Vláda se ve středu zabývala novými pravidly, kterými by...

Nespokojení taxikáři chystají v Praze další protesty

-

dnes 11:28 Pražské taxikáře rozhořčilo úterní jednání ministra...

Češi jsou vůči EU skeptičtí, ale opustit ji nechtějí

-

dnes 11:25 Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě...

Policie obvinila extajemníka SPD z podněcování k rasové nenávisti

-

dnes 09:54 aktualizováno Policie obvinila bývalého tajemníka SPD...

Přijdou holomrazy, očekávají meteorologové

-

dnes 09:48 O víkendu a na počátku příštího týdne dorazí podle...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby