Domácí

Ombudsman: zásah policie na CzechTeku byl nepřiměřený

31.1.2006 15:32 Ombudsman Otakar Motejl považuje zásah policie na technoparty CzechTek 2005 za nepřiměřený, ale oprávněný. Vyplývá to z výsledků šetření, které jeho úřad provedl a v úterý zveřejnil. Policie podle něj nevyužila všech prostředků, jak se vyhnout silovému řešení situace.

Na druhou stranu ale pořadatelé nenaplnili legitimní požadavky na přijetí takových organizačních opatření, aby akce proběhla bez narušování právních předpisů a veřejného pořádku, uvedl Motejl.

V okamžiku příjezdu prvých účastníků nebyl například na místě konání technoparty vyznačen pronajatý prostor, v důsledku čehož účastníci obsazovali i nepronajaté cizí pozemky, čímž se dostali do rozporu s ochranou vlastnického práva a působili škody na majetku. Na druhé straně policie při obnovování veřejného pořádku použila nepřiměřenou sílu, jejíž aplikace může být přitom až krajním prostředkem k ochraně a obnovení bezpečnosti a pořádku, míní Motejl.

"Policie však před silovým řešením konfliktu na louce u Boněnova na Tachovsku nevyčerpala všechny reálné prostředky k obnovení pořádku před použitím síly a její postup se tak stal nepřiměřeným." Takové je stanovisko veřejného ochránce práv Otakara Motejla, který v úterý odpoledne zveřejnil závěrečné stanovisko k postupu policie proti účastníkům loňské Technoparty.

Téměř třicetistránková zpráva obsahuje informace o průběhu ombudsmanova šetření, vyjádření ministra vnitra, policejního prezidenta, ředitele západočeské policie a okresního policejního ředitelství v Tachově i vyjádření zástupce účastníků technoparty Davida Čermáka.

V jedné z kapitol ombudsman podrobně rozebral technoparty jako společenský fenomén a zabýval se teoreticko právními možnostmi postupu policie. Vedle stanoviska o pochybeních Policie ČR v postupu proti účastníkům technoparty obsahuje závěrečná zpráva i návrh ombudsmana na opatření k nápravě.

Policie podle Motejla s tanečníky málo komunikovala

"Vytýkám ji především kvalitu výzev dávaných účastníkům technoparty. Z tohoto pohledu policisté neprovedli dostatečná preventivní opatření, která by byla byť jen teoreticky způsobilá předejít následujícím zákrokům. Výzvy nebyly dávány v průběhu zákroků," kritizuje policii ombudsman.

"Změny v přístupu Policie ČR k policejním opatřením proti velkému množství osob jsou nezbytné," uvádí Motejl dále ve své hodnotící zprávě. Podle něj je "cílem napříště zamezit vadám zjištěným v postupu proti účastníkům technoparty CzechTek 2005".

Motejlovo hodnocení potěšilo zastánce CzechTeku

Potěšení nad závěry šetření ombudsmana Motejla vyjádřil i koordinátor iniciativy PoicejníStát.cz David Čermák. Podle něj "ombudsman ve své zprávě uvádí na pravou míru řadu důkazů a faktů, včetně těch, které byly policií či ministerstvem vnitra špatně vykládány, zatajovány či bagatelizovány.

Byť aktivista Čermák volí smířlivý tón ke zprávě ombudsmana, ne ve všem se s Motejlem shodl. "Zjevným nedostatkem zprávy je přehlížení faktu, že policie zasahovala na pozemcích, které byly pronajaty a tedy hrubým způsobem jako orgán veřejné moci narušila soukromoprávní vztah mezi pronajímatelem pozemku a organizátory taneční party," uvedl Čermák. 

jac, Novinky, Právo

nahoru

Domácí:

Zákony z roku 1919 vláda rušit nechce. Vyhlášky o Rakousku-Uhersku budou platit dál

-

dnes 12:51 Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) nesouhlasí s...

Dávky ve stravenkách dělají z chudých ještě chudší

-

dnes 11:28 Čtyřicetiletá matka tří dětí z Prahy dostává polovinu...

Jihočeským lídrem ODS do voleb je bývalý ministr obchodu Kuba

-

dnes 10:58 Občanští demokraté půjdou do říjnových komunálních...

Ústavní soud odmítl Bakalovu stížnost kvůli Knihovně Václava Havla

-

dnes 10:31 aktualizováno Podnikatel Zdeněk Bakala neuspěl u...

Na Malou běží kampaň, ministr je spíš manažer než odborník, míní Babiš

-

dnes 10:25 Nominaci poslankyně ANO Taťány Malé na post ministryně...

Babiš: Prezidentovi nesu i jméno Pocheho, jinak by ČSSD nepodpořila vládu

-

dnes 08:13 aktualizováno Premiér Andrej Babiš v pondělí nese na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů