Zahraniční

Papežův atentátník musí zpět do vězení

20.1.2006 18:03 Turecký odvolací soud v Ankaře v pátek zrušil rozhodnutí istanbulského tribunálu, který nedávno propustil na svobodu Mehmeta Aliho Agçu, jenž se v roce 1981 pokusil v Římě zavraždit papeže Jana Pavla II. Odvolací soud došel jednomyslně k názoru, že Agça neměl být propuštěn. Policie vzápětí Agçu v Istanbulu znovu zadržela, napsala agentura AP.

Osmačtyřicetiletý Agça byl propuštěn z věznice Kartal v Istanbulu 12. ledna. Ve vězení strávil 25 let, z toho 19 v Itálii, kde atentát spáchal. Papeže vážně zranil několika výstřely na náměstí Svatého Petra ve Vatikánu, Jan Pavel II. se s ním po uzdravení ve věznici setkal a odpustil mu. Pozadí atentátu zůstává nejasné, spekulace o spiknutí sovětské či bulharské tajné služby proti "polskému" papeži se nepodařilo ničím podložit.

V roce 2000 předala italská justice Agçu do Turecka, kde si měl odsedět trest za vraždu známého tureckého novináře Abdiho Ipekçiho v roce 1979 a za dvě přepadení bank v 70. letech. Minulý čtvrtek však byl Agça z istanbulského vězení předčasně propuštěn, údajně na základě amnestie z roku 2002 i novely tureckého trestního zákoníku, umožňující snížení trestních sazeb. Tento krok ale vyvolal v některých kruzích v zemi vlnu nesouhlasu. Ozvaly se hlasy, že uplatnění amnestie na Agçu bylo nesprávné.

"Já neříkám, že osvobození Agçi bylo chybné, ale nemohu vyloučit, že k němu došlo omylem," prohlásil turecký ministr spravedlnosti Cemil Çiçek poté, co byl Agça propuštěn. Vzápětí požádal odvolací soud, aby propouštěcí rozhodnutí zrušil. Odvolací soud se dnes k tomuto názoru přiklonil.

Agça se od svého propuštění neobjevoval na veřejnosti, takže se objevily pověsti, že zmizel. Turecká policie ale zřejmě měla přesné informace o jeho pobytu, protože jej vzápětí po výroku soud zadržela na asijské straně Istanbulu.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...

Rumunský tygr s korupcí ne a ne zatočit, ohrožuje i jeho ekonomický růst

-

včera 19:57 Ekonomický tygr EU - Rumunsko - loni učinilo jen malý...

Na jihu Evropy zabavili sedm metráků kokainu ukrytých uvnitř čerstvých ananasů

-

včera 16:22 Video: Portugalské a španělské policii se ve středu...

USA zůstanou v Sýrii, Islámský stát není poražen, varoval Tillerson

-

včera 16:08 Spojené státy ponechají v Sýrii dva tisíce vojáků,...

Turci vyprostili letoun, který sjel z ranveje a zůstal na srázu nad mořem

-

včera 15:10 Video: Turkům se ve čtvrtek podařilo pomocí dvou...

Magazín Vogue zrušil kvůli obtěžování spolupráci se dvěma módními fotografy

-

včera 14:53 Vedení britské verze módního časopisu Vogue ukončilo...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby