Zahraniční

Češi našli v Íránu nejdelší solnou jeskyni na světě

18.1.2006 07:59 Čeští jeskyňáři ve středu zaznamenali významný úspěch. V jižním Íránu v oblasti Namakdan na ostrově Kešm objevili podle všeho vůbec nejdelší solnou jeskyni na světě. Potvrdil to včera jeden z vedoucích výpravy Michal Filippi. Speleologové z ČR jsou v Íránu v rámci expedice NAMAK (sůl).

Podle Filippiho tvoří objevenou nejdelší jeskyni přes šest kilometrů dlouhý komplex chodeb vytvořených přírodou v solném masivu. Objevený unikátní útvar se bude jmenovat 3N, a to podle své hlavní části - jeskyně Tří naháčů, kterou objevili čeští speleologové při dřívější expedici v roce 1999.

Komplex 3N předstihuje dosud největší solnou jeskyni světa, za níž byla dosud považována izraelská Malham dlouhá 5685 metrů.

Jiří Bruthans, druhý vedoucí expedice, pak pro BBC vysvětlil, jak zvláštní pojmenování "tři naháči" vzniklo: "Když tam kolegové vlezli, byla jeskyně zatopená téměř po strop solankou, která zpevňuje oblečení do takové krusty - nedá se v tom pak chodit. Proto se svlékli a tu jeskyni poprvé prozkoumali nazí, což odnesli obrovskými odřeninami, které se špatně hojily."

Během letošní expedice speleologové nejdříve prozkoumali 540 metrů dosud neznámých částí jeskyně Velký ponor, o které předpokládali, že by mohla být s jeskyní Tří naháčů propojená. Právě tento předpoklad se jim včera potvrdil.

Nyní je na řadě zmapování

Česká expedice nyní svůj objev přesně zaměří a komplex zmapuje. Bude také sbírat vzorky k laboratornímu rozboru. K zápisu objevu do světových tabulek rozhodne komise Mezinárodní speleologické unie na základě předložených podrobných map.

Jeskynní komplex v jižním Íránu na pobřeží Perského zálivu vznikl podle Filippiho působením vody podobně jako v Česku známé vápencové jeskyně. Také v solných jeskyních lze nalézt bizarní útvary ze soli, podobně jako v českých jeskyních krápníky z vápence. Občas se narazí i na solné jezírko, uvedl.

Půl miliardy let stará sůl v íránské jeskyni, která se usazovala na dně jednoho z dávných moří, byla později dalšími povrchovými vrstvami vytlačována na povrch. Podle Bruthanse mohl jeskynní systém vzniknout asi před 130 tisíci lety.

Čeští speleologové jsou v Íránu již posedmé. Poprvé tam jeli ještě jako studenti za památkami a přírodou. Nakonec jim ze všech navštívených míst nejvíc imponovaly solné jeskyně. V roce 1998 na jaře připravili první expedici a od té doby tam jezdí už jen do solného krasu. Účastníci výprav působí v Česku na Univerzitě Karlově a v Íránu spolupracují s univerzitou v Šírázu.

Íránský tisk se podle Bruthanse zajímá především o velikost objevených jeskyní - dosud nejdelší solná jeskyně se totiž nachází v Izraeli.

Novinky, ČTK, BBC, Právo

nahoru

Zahraniční:

Americký komik Bill Cosby je vinný, rozhodla porota. Za znásilnění mu hrozí deset let

-

dnes 20:01 aktualizováno Porota soudu shledala amerického komika...

Chorvatsko chce dostavět most na Pelješac. Pobouřená Bosna je proti

-

dnes 19:07 Chorvatsko se po šesti letech vrací k výstavbě mostu,...

Dosavadní šéf CIA Mike Pompeo bude novým ministrem zahraničí USA

-

dnes 19:04 aktualizováno Americký senát potvrdil ve čtvrtek do...

Kim dorazí na summit s Jižní Koreou pěšky

-

dnes 18:07 Video: Vesnice Pchanmundžom na hranici Severní a Jižní...

Čína má ve výzbroji Zabijáka Guamu, raketu DF-26

-

dnes 17:51 Ve výzbroji máme střelu středního doletu DF-26,...

Senior se na Slovensku řítil v protisměru, auta mu jen těsně uhýbala

-

dnes 17:27 Video: Na rychlostní silnici R1 u slovenského města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby