Krimi

Soud snížil trest za pokus vraždy

12.1.2006 09:50 Senát královéhradeckého krajského soudu ve středu potrestal třiačtyřicetiletého Jána Čavajdu třináctiletým vězením za to, že chtěl předloni v červenci zavraždit svého známého Miroslava Miňa (49).

O půl roku tak zmírnil svůj původní verdikt z loňského února. Ten po odvolání obžalovaného zrušil pražský vrchní soud a případ vrátil zpět do Hradce k doplnění důkazů.

Miňo a Čavajda se před lety seznámili ve vězení. Dlouho se neviděli a když se po letech v Hradci Králové setkali, Miňo žil v místním azylovém domě.

Napadl muže francouzskou holí

Čavajda mu nabídl, aby se přestěhoval k němu, jenže hned následující den se pohádali o peníze. O den později Čavajda svého spolubydlícího napadl francouzskou holí a tloukl jej po celém těle. Pak ho donutil, aby spolykal větší množství léků, které Miňo užíval. Prohlašoval přitom, že ho zabije.

Bitím mu způsobil otřes mozku, tržně zhmožděnou ránu na čele a řadu dalších zranění. Donutil ho také, aby mu vydal svůj mobilní telefon a tisíc korun. "Poté jej přinutil, aby spolkl blíže neurčené množství Diazepamu a Warfarinu, čímž mu způsobil smrtelnou intoxikaci organismu," konstatoval v rozsudku předseda soudního senátu Jiří Vacek.

Otrava léky jako vysvobození

"Věděl jsem, že když to sním najednou, tak mě to může zabít. Ale už jsem počítal s tím, že mě Čavajda stejně utluče. Otravu léky jsem považoval za vysvobození," vypověděl Miňo v přípravném řízení. Když Čavajda usnul, potlučený a přiotrávený Miňo se vykradl z bytu a přivolal si pomoc. Jak zjistili znalci, ke smrti napadeného muže nedošlo jen díky tomu, že se poměrně brzy dostal do péče lékařů.

Znalci u obžalovaného objevili smíšenou poruchu osobnosti, ale konstatovali, že duševní chorobou netrpí. Velmi skepticky se však vyjádřili k možnosti jeho resocializace.

Ani středeční verdikt není pravomocný, protože Čavajda se proti němu odvolal, zatímco státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Jiří Bednář, Právo

nahoru

Krimi:

Muž havaroval s traktorem, pod převráceným strojem zemřel

-

včera 18:10 Na louce nedaleko Chudenína na Klatovsku se v úterý...

Řidič na Lounsku narazil s autem do stromu, na místě zemřel

-

včera 16:52 Při dopravní nehodě mezi obcemi Velemyšleves a Havraň...

V Praze nezůstala za poslední půlrok žádná vražda neobjasněná, přibylo nehod tramvají

-

včera 16:47 Pražské policii se podařilo objasnit všech sedm vražd,...

Při zřícení dvou pater domu v centru Prahy bylo na místě 45 lidí

-

včera 16:01 Video: V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské...

Příbuzného v nemocnici odpojil od přístrojů, za pokus o vraždu dostal podmínku

-

včera 15:55 Za to, že loni v dubnu odpojil vážně zraněného...

Policie hledá svědky vraždy v Prostějově. Zveřejnila kamerové záběry

-

včera 13:15 Video: Policisté vyšetřují vraždu 55letého muže z...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů