Zahraniční

Řecko postihlo zemětřesení, nezpůsobilo vážné škody

8.1.2006 15:12 Otřesy půdy o síle 6,9 stupňů Richterovy otevřené škály pocítily v neděli po poledni v 13:35 Atény, sever Řecka a Egypt. Otřesy byly patrné i v Itálii a na Kypru. Epicentrum zemětřesení bylo v hloubce 69 kilometrů asi 200 kilometrů jižně od Athén, mezi poloostrovem Peloponés a Krétou, upřesnilo místní seizmologické centrum.

"Jednalo se o velmi silné zemětřesení, které zatřáslo celým Řeckem. Následovaly desítky dalších poměrně také silných otřesů. Epicentrum však bylo hluboko pod mořem, a to nás zachránilo," vysvětlil šéf aténského geofyzikálního ústavu Jorgos Stavrakakis.

Na řeckém ostrově Kréta dva muže lehce pořezalo rozbité sklo a jedna žena si zlomila nohu, když utíkala z domu. Desítky budov a jedno letiště v oblastech blízko epicentra byly mírně poškozeny. Nejhůře dopadl kostel na ostrově Kérkira, kterému hrozí zřícení, upřesnily úřady, které již odvolaly původní poplach pro stav ohrožení.

 "Kéž by každé zemětřesení bylo jako toto. Připravovali jsme se na mnohem vážnější škody. Naštěstí se tak nestalo," řekl šéf hasičů Andreas Kois.

"Budovy se začaly třást, pak byla dvouvteřinová pauza a nakonec to zatřáslo ještě silněji," citovala agentura Reuters přímého svědka asi sedmisekundového zemětřesení. 

Panika nepropukla

Podle agentur nepropukla v centru Athén žádná panika. Řekové jsou zvyklí na otřesy půdy. V září 1999 zemětřesní o síle 5,9 Richterovy otevřené škály zabilo v Athénách nejméně 143 lidí a dalších 60 000 připravilo o střechu nad hlavou.

Zem se v Řecku otřásla už v sobotu, kdy slabší zemětřesení o síle 4,5 stupně postihlo pobřeží řeckého ostrova Kefalonia.

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...

Útoky dronů schvalují za Trumpa velitelé

-

včera 19:17 Za vlády Donalda Trumpa se zvýšil počet amerických...

Omluva za zřícený most? Správce dálnice v Janově počká až na závěry vyšetřování

-

včera 18:50 Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního...

Muslimský pár odmítl podávat ruku, nedostal občanství ve Švýcarsku

-

včera 18:39 Švýcarsko odmítlo udělit občanství jednomu muslimskému...

Putin navštívil svatbu rakouské ministryně. S nevěstou si i zatančil

-

včera 17:27 Obrazem: Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů