Zahraniční

Útoky na londýnské metro stály pár stovek liber

3.1.2006 14:43 Vyšetřování červencových bombových útoků na Londýn přineslo varovné odhalení. Náklady na atentáty v metru a na ulicích podle všeho nepřesáhly několik stovek liber.

Britský Scotland Yard se na finanční pozadí výbuchů zaměřil hned potom, co odhalil totožnost atentátníků. Hlavní organizátor útoků, vysokoškolský asistent Mohammad Sidique Khan a jeho komplicové při nich zabili 52 lidí. Zdá se, že právě za jeho vydělané peníze nakoupili materiál, který pro výrobu bomb potřebovali.

"Příprava 11. září stála podle vyšetřovatelů asi 500 tisíc dolarů. A u nedávných terorististických útoků na Bali, v Istanbulu a Madridu to bylo ještě méně. Náklady se očividně snižují exponenciálně," konstatuje Loretta Napoleoni, ekonomka, která se na financování terorismu specializuje.

Náklady na útoky na Londýn byly ale i přesto až nezvykle nízké. Například atentáty na madridskou veřejnou dopravu se odhadují na 10 tisíc dolarů. V případě Londýna je to přibližně desetkrát méně.

Britská vláda by ve spolupráci s ostatními evropskými zeměmi s problémem financování terorismu ráda něco dělala. Jak? To je otázka. Nemohoucnost systému pojmenovává Douglas Greenburg z komise vyšetřující americké atentáty ze září 2001: "Když někdo normálně pracuje a ukládá si peníze do banky, těžko mu někdo zabrání v tom, aby si za ně koupil a ve sklepě sestavil bombu."

Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

Kostariku postihlo silné zemětřesení

-

dnes 07:02 Na jihu Kostariky udeřilo zemětřesení o síle šesti...

Další spor o loď plnou migrantů. Nechtějí ji na Maltě ani v Itálii

-

včera 21:38 Malta odmítla vpustit do přístavu loď italské lodní...

Tragédii v Janově mohlo způsobit prasknutí ocelového nosného lana na mostě

-

včera 19:02 Video: Za „hodnověrnou pracovní hypotézu” označil...

Čína cvičí útok na USA, varuje Pentagon

-

včera 18:49 Čínská lidová armáda nacvičuje útoky na cíle Spojených...

Po pádu mostu volali zoufalí lidé z tunelu, policistům chyběly informace

-

včera 18:25 Video: Záznamy z tísňové linky janovské policie, kam...

V Janově odtáhli z mostu auta a odstranili trosky z řeky

-

včera 15:54 Video: Hrozbu, že by italský Janov v případě prudkých...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů