Odložna

Začíná zima, Vánoce asi budou na blátě

21.12.2005 07:52 Ve středu večer v 19:35 vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Prakticky to znamená, že dny, které se od letního slunovratu zkracovaly, se budou zase prodlužovat. Zimním slunovratem také začíná na severní polokouli astronomická zima. Zimní počasí o sobě dalo v České republice a ve střední Evropě vědět již před několika dny. Pomalu se ale otepluje a Vánoce by podle předpovědi meteorologů nejspíš měly být "na blátě".

Zimní slunovrat nastává v okamžiku, kdy Slunce na své pouti k jihu dosáhne obratníku Kozoroha a začne se vracet zpět k rovníku. Den je o zimním slunovratu nejkratší a noc nejdelší v roce. Den stejně dlouhý jako noc je o jarní a podzimní rovnodennosti.

Ve středu již mají být nejvyšší denní teploty až tři stupně nad nulou, stejné teploty a zataženo s deštěm se sněhem čekají meteorologové i ve čtvrtek. V pátek budou nejvyšší denní teploty také tři stupně, k tomu ale může i vysvitnout slunce, má být oblačno s možným deštěm se sněhem. Oteplovat se bude i v noci.

Na Štědrý den až 5 stupňů nad nulou

Štědrý den by měl být podle zatím známé předpovědi zatažený s nejvyššími teplotami jeden až pět stupňů nad nulou. Mohlo by se tak vyplnit dlouhodobé pozorování promítající se do lidových pranostik.

Po takzvané tomášské zimě (od 8. do 21. prosince) přicházívá vánoční obleva. Tato klimatická situace má pravděpodobnost výskytu až 70 procent, říká klimatolog Jiří Svoboda na základě srovnání dat naměřených v pražském Klementinu za desítky až stovky let.

ČTK
nahoru

Odložna:

Creative má audio-video přehrávač s podporou paměťových karet

4.9.2007 13:52 Společnost Creative uvedla na trh další z řady...

Sony uvedla Blu-ray/DVD přehrávač za 18 000 Kč

3.9.2007 14:14 Těžko říct, který z formátů nových optických disků...

Japonci představili notebook ovládaný gesty

3.9.2007 13:33 Notebooků je na trhu nepřeberně. Výrobci již těžko...

Nejnovější LCD televize od Philipsu kreslí světlem po zdi

3.9.2007 08:15 Letošní veletrh IFA, který se veřejnosti otevřel v...

Jaroslav Dušek: Zajímají mě věci v pohybu

16.8.2007 13:35 Za necelý týden začne čtvrtý ročník Mezinárodního...

Festival Fresh Film Fest nabídne 200 filmů

9.8.2007 17:28 Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu studentských...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů