Koktejl

Pražská zoo pomáhá zachránit nosorožce

16.12.2005 11:25 V přírodě žije méně než 17 tisíc nosorožců. Pomoci jim má nový několikaměsíční celoevropský projekt Zachraňme nosorožce. Shromažďuje 350 tisíc eur (asi 10,5 mil. Kč). Zapojila se do něj také pražská zoologická zahrada. "I když nosorožce nechováme, cítíme povinnost podpořit ochranu zvířat v divoké přírodě," řekl ředitel zoo Petr Fejk.

Kampaň upozorňuje na další z vymírajících druhů na Zemi. Přispět na jeho záchranu může přitom každý návštěvník zoo, a to i několika korunami. Za 10 Kč - v hodnotě průměrné ceny známky do Afriky - lze poslat osobní vzkaz v rámci nejdelšího dopisu africkým nosorožcům.

Hlouběji do kapsy rodiče sáhnou, pořídí-li dětem CD Havěť všelijaká za 299 Kč. Písně na něj nazpívali mj. zpěváci Jarek Nohavica, Richard Krajčo, Vlasta Redl nebo skupiny Čechomor a Neřež. V prodeji je od listopadu. Vydavatelé včera nosorožcům věnovali první šek na 10 tisíc Kč.  

Vzdělávání pro děti

Celoevropský den nosorožců proběhne v pražské zoo 1. května 2006. Do té doby instituce uspořádá desítky vzdělávacích pořadů Krajinou nosorožců pro děti z mateřských, základních i středních škol. Školáci budou soutěžit i v dalších projektech, například Dovednosti stopaře, Umění domorodců nebo Bistro u mlsného nosorožce.

Kampaň Zachraňme nosorožce vyhlásila Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) letos v září. V Česku se do ní zapojily rovněž zoo ve Dvoře Králové, Ostravě, Brně, Liberci a Jihlavě. Vybrané peníze EAZA rozdělí na 13 projektů v Africe a Asii, kde žije pět druhů nosorožců. Poslouží například na tisk osvětových letáků, nákupy moskytiér pro strážce, stanů pro terénní pracovníky nebo jeřábu na přepravu zvířat.   

Nosorožci patří ke kriticky ohroženým živočichům. Doplácejí na války, pytláky a rozmach průmyslu. Nejvzácnějšího druhu - nosorožce jávského - ve volné přírodě zbývá pouze šest desítek kusů.  

Lenka Hloušková, Právo

nahoru

Koktejl:

Čtyřicetkrát jasnější než Měsíc. Meteor nad Alabamou proměnil noc v den

-

dnes 17:00 Video: Meteor, jenž se prohnal v noci z pátku na sobotu...

Moře na Islandu vyvrhlo dvě velryby

-

dnes 10:10 Video: Jen kousek od Reykjavíku vyvrhlo moře dva...

Tání ledovce odkrylo letoun, který se zřítil v roce 1946

-

dnes 05:00 Video: Horkému počasí neodolají ani ledovce. Ten jménem...

Fotografie polonahé Češky na vrcholu Velkého Rozsutce vyvolala na Slovensku vášně

-

včera 20:33 Polonahou Šárku (29) z Havířova vyfotografoval její...

Takhle vypadá starost o zvířata očima ošetřovatelů v zoo

-

včera 15:15 Video: Zoologická zahrada v Kolíně nad Rýnem...

Indonéské batole kouří čtyřicet cigaret denně

-

včera 12:03 Video: Šokující záběry dvouletého Rapiho Anandy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů