Ekonomika

Lesů na planetě stále ubývá, i když pomaleji

14.11.2005 15:35 Lesní plocha naší planety se každoročně zmenšuje asi o 13 miliónů hektarů, rychlost tohoto odlesňování ale díky opětnému vysazování stromů zpomaluje. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí v Římě vydala na závěr pětiletého průzkumu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

"Odlesňování pokračuje alarmujícím tempem," konstatuje dokument nazvaný Ohodnocení lesních zdrojů světa.

Podle FAO zmizelo mezi lety 2000 a 2005 každoročně fakticky 7,3 miliónu hektarů lesa, které nebyly zpětně zalesněny, což se dá přirovnat k rozloze státu velkého asi jako středoamerická Panama. Ve srovnání s obdobím 1990 až 2000 ale došlo k jistému zlepšení, protože tehdy svět přicházel ročně zhruba o 8,9 miliónu hektarů lesních ploch.

FAO přičítá toto zpomalení intenzivnějšímu vysazování porostů a rovněž schopnosti lesa k přirozené expanzi. Vysazování nových porostů se sice zrychlilo, tyto plochy ale stále tvoří jen pět procent celkové rozlohy světových lesů.

Lesy pokrývají třetinu souše

Do zprávy, která představuje nejucelenější aktuální ohodnocení lesních zdrojů, bylo zahrnuto 229 zemí a teritorií. Podle FAO nyní pokrývají lesy zhruba čtyři miliardy hektarů, tedy asi 30 procent světové souše. Tato lesní plocha ovšem asi ze dvou třetin leží na území deseti států. Těmi jsou Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, demokratické Kongo, Indie, Indonésie, Peru, Rusko a Spojené státy.

O největší lesní plochy přišla mezi lety 2000 až 2005 Latinská Amerika, a to ročně asi o 4,3 miliónu hektarů. Následuje Afrika s ročním tempem odlesňování na ploše čtyř miliónů hektarů.

V Česku lesy přibývají

V ČR se rozloha lesů neustále zvyšuje. Jejich plocha od roku 1966 vzrostla o 50 000 hektarů a loni pokrývaly již 2,645 miliónu hektarů půdy. Jedním z důvodů je skutečnost, že hospodaření na zemědělské půdě se vzhledem k systému dotací mnohde nevyplácí a pro majitele půdy bývá výhodnější pozemek zalesnit.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Čistý zisk bank klesl letos o 700 miliónů na 60 miliard korun

-

včera 18:08 Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2017...

O Štědrém dnu bude mít otevřeno každá čtvrtá restaurace

-

včera 09:54 Otevřeno o Štědrém dnu bude mít zhruba čtvrtina všech...

Důchod přes 14 tisíc bere v Česku desetina seniorů

-

15.12. 16:45 aktualizováno Penzi vyšší než 14 051 korun pobírá v...

Od ledna budou mít obchody zakázáno rozdávat igelitky

-

15.12. 14:51 Od Nového roku nebudou smět obchody dávat zákazníkům...

Křetínského EPH koupil dvě elektrárny na biomasu v Itálii

-

15.12. 13:47 Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v...

Loterii k EET čeká druhé losování výherců. Lidé poslali víc účtenek

-

15.12. 13:11 Do druhého losování účtenkové loterie lidé poslali...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby