Internet a PC

Výměnná síť Grokster pod nátlakem RIAA skončila

8.11.2005 12:08 Společnost Grokster, výrobce takzvaného peer-to-peer softwaru, souhlasila se zastavením činnosti. Hollywoodská studia a nahrávací společnosti po ní navíc žádají 50 miliónů dolarů (asi 1,2 miliardy korun) jako náhradu ušlých zisků.

Grokster je stejně jako další firma StreamCast Networks obviněna nahrávacími společnostmi z rozšiřování vlastního programového balíku, který lidé používají ke stahování filmů a hudby. Tedy podle RIAA k přímému porušování autorských práv.

Souhlas Groksteru s pozastavením činnosti přichází čtyři měsíce poté, co dal americký Nejvyšší soud za pravdu hollywoodským studiím.

"Dohoda až neuvěřitelným způsobem pomohla digitalizované hudbě," uvedl v tiskovém prohlášení výkonný ředitel organizace Recording Industry Association of America Mitch Bainwol.

Soudní spor s Groksterem však stále není u konce, upozorňují právníci. Spoluobviněný v případě RIAA vs Grokster, firma StreamCast Networks, stálé zůstává v provozu a její zástupci se již nechali slyšet, že svůj boj s nahrávacími studii, a tedy ani s organizací RIAA, nevzdají.

RIAA zatím vyhrává

Přesto je již nade vší pochybnost jasné, že RIAA vyhrála další kolo proti P2P programům a výměnným sítím. Po několik let totiž nižší soudní dvory uváděly, že Grokster a také jiné společnosti, zabývající se vývojem P2P softwaru, nejsou zodpovědné za to, jak tyto programy koncoví uživatelů využijí.

Nejvyšší soud, který zasedal v červnu, však toto tvrzení obrátil naruby a to doslova přes noc, shodli se zahraniční komentátoři.

"Každý, kdo rozšiřuje zařízení, o kterých říká, že slouží k porušování copyrightu, je pak zodpovědný za veškeré výsledné procesy, které z tohoto prohlášení vyplývají," napsal soudce David Souter.

Stránka Groksteru od pondělka cituje stanovisko Nejvyššího amerického soudu a uvádí, že "nová generace" výměnné služby bude brzy dostupná.

Bude jí takzvaný Grogster3G, který nabídne "bezpečné a legální P2P služby".

adr, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Olympijské hry jsou rájem pro hackery. Denně se uskuteční milióny útoků

-

dnes 20:02 Zraky snad všech sportovních fanoušků se v posledních...

Agentuře unikla z cloudu osobní data 12 tisíc hvězd sociálních sítí

-

dnes 13:27 Únik citlivých osobních dat a kontaktních údajů 12...

Kvůli chybám v procesorech čelí Intel už 32 žalobám

-

dnes 11:53 Kauza týkající se chyb v procesorech společnosti Intel,...

Lži a počítačové viry. Podvodníci číhají na internetových seznamkách

-

dnes 10:24 Nejrůznější internetové seznamky jsou místem, kde mohou...

Kurz bitcoinu pozvolna stoupá. Jedna mince má hodnotu 222 tisíc korun

-

dnes 09:21 Hodnota kybernetické měny bitcoin se v první polovině...

Američtí politici brojí proti zneužívání internetu

-

dnes 08:54 Američtí republikáni a demokraté v reakci na zveřejnění...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby