Internet a PC

Výměnná síť Grokster pod nátlakem RIAA skončila

8.11.2005 12:08 Společnost Grokster, výrobce takzvaného peer-to-peer softwaru, souhlasila se zastavením činnosti. Hollywoodská studia a nahrávací společnosti po ní navíc žádají 50 miliónů dolarů (asi 1,2 miliardy korun) jako náhradu ušlých zisků.

Grokster je stejně jako další firma StreamCast Networks obviněna nahrávacími společnostmi z rozšiřování vlastního programového balíku, který lidé používají ke stahování filmů a hudby. Tedy podle RIAA k přímému porušování autorských práv.

Souhlas Groksteru s pozastavením činnosti přichází čtyři měsíce poté, co dal americký Nejvyšší soud za pravdu hollywoodským studiím.

"Dohoda až neuvěřitelným způsobem pomohla digitalizované hudbě," uvedl v tiskovém prohlášení výkonný ředitel organizace Recording Industry Association of America Mitch Bainwol.

Soudní spor s Groksterem však stále není u konce, upozorňují právníci. Spoluobviněný v případě RIAA vs Grokster, firma StreamCast Networks, stálé zůstává v provozu a její zástupci se již nechali slyšet, že svůj boj s nahrávacími studii, a tedy ani s organizací RIAA, nevzdají.

RIAA zatím vyhrává

Přesto je již nade vší pochybnost jasné, že RIAA vyhrála další kolo proti P2P programům a výměnným sítím. Po několik let totiž nižší soudní dvory uváděly, že Grokster a také jiné společnosti, zabývající se vývojem P2P softwaru, nejsou zodpovědné za to, jak tyto programy koncoví uživatelů využijí.

Nejvyšší soud, který zasedal v červnu, však toto tvrzení obrátil naruby a to doslova přes noc, shodli se zahraniční komentátoři.

"Každý, kdo rozšiřuje zařízení, o kterých říká, že slouží k porušování copyrightu, je pak zodpovědný za veškeré výsledné procesy, které z tohoto prohlášení vyplývají," napsal soudce David Souter.

Stránka Groksteru od pondělka cituje stanovisko Nejvyššího amerického soudu a uvádí, že "nová generace" výměnné služby bude brzy dostupná.

Bude jí takzvaný Grogster3G, který nabídne "bezpečné a legální P2P služby".

adr, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Krvelační upíři táhnou. Nejprodávanější hrou se stal Vampyr

-

včera 14:30 Upíří tematika je evidentně hráčům blízká. Dokládá to...

Těžaři mají smůlu. Apple zakázal aplikace pro těžbu kryptoměn

-

včera 12:10 Majitelé zařízení s logem nakousnutého jablka již...

Lidé z nechvalně známé společnosti Cambridge Analytica opět dělají pro Trumpa

-

včera 11:23 Společnost Cambridge Analytica, která se proslavila...

Prohlížeč Chrome je děravý. Opět

-

včera 10:12 Kritickou bezpečnostní chybu objevili výzkumníci v...

Kyberzločinci zneužívají GDPR. Jdou po penězích

-

včera 09:01 Na konci května začalo platit nové unijní nařízení o...

Česko má sedmý nejrychlejší mobilní internet v Evropě

-

včera 08:24 Česká republika je v Evropě na sedmém místě v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů