Domácí

Fakultní nemocnice začnou hodnotit kvalitu péče

3.11.2005 17:18 Ve fakultních nemocnicích by měl od ledna začít platit nový řád, v němž se budou nemocnicím udělovat sankční či naopak bonusové body a podle toho se bude hodnotit jejich kvalita. Ve čtvrtek to řekl první náměstek ministra zdravotnictví David Rath, který se v pátek stane ministrem.

Rath uvedl, že se s nemocnicemi dohodl na vytvoření pracovní skupiny, která do konce listopadu dopracuje technické detaily sankčního a bonusového řádu. Ten by měl být závazný pro 19 nemocnic, jež pod ministerstvo spadají. Pro nemocnice pod správou krajů platit nebude.

Podle Ratha by měl řád přispět k lepší kvalitě péče i k lepšímu hospodaření nemocnic. Plusové body budou nemocnice získávat například za dobré hospodaření, minusové například za stížnosti pacientů.

Samy kraje jsou však v podobném hodnocení mnohdy mnohem dál. Například Jihočeský kraj bude zveřejňovat údaje o kvalitě péče ve svých zařízeních, ostatní kraje se postupně přidají. "Velmi vítám jejich aktivitu, my ji samozřejmě zanalyzujeme," uvedl Rath k záměru krajů.

Rath upozornil, že hodnocení kvality podle sankčního a bonusového řádu je zatím jen pokus. "Z prvních výsledků bych každému doporučoval, aby nedělal dalekosáhlé důsledky," řekl.

Ukáže se kvalitní péče

Systém se bude napřed jen prověřovat. Rozhodně to neznamená, že nemocnice s největším počtem úmrtí musí být nejhorší.  Podle Ratha se tím ukáže, "zda to není i tím, že v zařízeních s největší úmrtností stahují nejtěžší případy z celé republiky, a zda naopak nejsou nejlepší," podotkl.

Teprve po roce analýz a komentářů by podle Ratha bylo možné brát výsledky jako určitý směrovník. "Ale ne určitě v prvních dnech, týdnech či měsících," řekl.

S rozvahou by k výsledkům měly podle Ratha přistupovat i zdravotní pojišťovny. "Teoreticky lze říci, že kde není odpovídající kvalita, by neměla být ani smlouva s pojišťovnou. To je ovšem teorie, k praxi toto dovést není věc ze dne na den," řekl. Po ročním zkoušení, zveřejňování a komentování dat si ale umí představit, že srovnání kvality nemocnic by mohlo vést až k vypovídání smluv špatným zařízením.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Hamáček v čele ČSSD? Cesta do vlády, hodnotí volbu politici

-

včera 19:05 aktualizováno Zvolení Jana Hamáčka do čela ČSSD...

Babiš a Zeman se sešli ke společné večeři. ČSSD jsme moc neřešili, řekl premiér

-

včera 18:15 Video: aktualizováno Premiér v demisi Andrej Babiš...

Chovanec končí ve vedení ČSSD. Žádnou hořkost necítím, tvrdí

-

včera 17:38 Zklamání ani hořkost necítím, prohlásil končící...

Firmy mají o vězně stále větší zájem, jsou levní

-

včera 17:21 Čeští vězni jsou lenoši, kteří polehávají na postelích...

Rychetský: Okamura neměl být ve vedení Sněmovny, jeho výroky jsou neonacistické

-

včera 14:24 aktualizováno Xenofobní, rasistické, neonacistické....

Vzdejte se Babišovi, shrnul Pospíšil prezidentův projev na sjezdu ČSSD

-

včera 12:54 aktualizováno Vzdejte se Babišovi a nechtějte ani...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby