Internet a PC

ČRa zahajují řádné digitální vysílání ve formátu DVB-T

21.10.2005 15:02 České radiokomunikace zahájily v pátek provoz digitálního vysílání ve formátu DVB-T. V současné době jsou tak přenášeny televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko, později se k nim přidá i stanice Frekvence 1.

Digitální televize znamená pro diváka především výrazné zlepšení kvality obrazu i zvuku, do budoucna pak ještě větší rozšíření programové nabídky. Další výhoda spočívá v použití stejné, nebo dokonce jednodušší antény pro příjem TV signálu bez nutnosti nového nastavení ve většině lokalit, uvedli zástupci ČRa.

"S řádným digitálním TV vysíláním začínáme na vysílačích Praha-město a Cukrák, dále plánujeme zahájení v Brně a Ostravě během 4 měsíců," řekl Ing. Miroslav Čuřín, generální ředitel ČRa.

Dodal, že náklady na vybudování multiplexu se pohybují v řádu stovek miliónů korun. Pro digitální vysílání využije ČRa až 60% svých současných vysílacích budov a anténních nosičů.

Pokusné digitální vysílání trvalo čtyři roky

"Za dobu experimentálního vysílání významně klesly ceny set-top-boxů a desítky tisíc domácností přešly na digitální příjem DVB-T," prohlásil Miroslav Semrád, marketingový ředitel ČRa s tím, že se ČRa budou snažit o dosažení cílového stavu pokrytí 97% obyvatel v ČR. Cena nejlevnějších set-top-boxů, které slouží pro příjem DVB-T vysílání, se v současnosti pohybuje na úrovni 2500 Kč.  

České radiokomunikace zahájily experimentální digitální televizní vysílání v systému DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) už v roce 2000. V jeho rámci vysílaly ze dvou vysílačů v Praze pět televizních programů (TV Nova, ČT1, ČT2, Prima, Óčko) a 4 rozhlasové stanice (ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 - Praha, ČRo 3 - Vltava, Frekvence1).

Sadu frekvencí, která ČRa umožňuje vybudovat vysílací síť pro digitální televizní vysílání v systému DVB-T, Český telekomunikační úřad přidělil firmě 15. července 2005.

Novinky

nahoru

Internet a PC:

Populární WhatsApp přestane na starších telefonech fungovat

-

dnes 13:30 Na pozoru by se měli mít uživatelé starších chytrých...

Akce, napětí i roztomilost. Co chystají tvůrci videoher

-

dnes 12:22 Video: Minulý týden se v americkém Los Angeles konala...

Alžírsko vypnulo v celé zemi internet. Aby studenti nepodváděli u maturit

-

dnes 10:58 K radikálnímu řešení přistoupilo u letošních...

Nové grafiky jen tak nepřijdou. Nvidia řeší problém s plnými sklady

-

dnes 09:48 Nové generace grafických karet od společnosti Nvidia se...

Instagram spouští IGTV, chce konkurovat YouTube

-

dnes 08:46 Novou sekci videonahrávek o délce až 60 minut spouští...

Mobily do škol nepatří, britský ministr navrhuje plošný zákaz

-

včera 13:40 Britské školy by měly úplně zakázat dětem používání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů