Domácí

Vláda znovu navrhla Klausem odmítnuté kandidáty na soudce

13.10.2005 10:11 Vláda se na středečním večerním jednání rozhodla Hradu navrhnout 68 justičních čekatelů. Prezident Václav Klaus na seznamu jmen najde i 13 z těch, jež odmítl letos v březnu kvůli nízkému věku. Podle Klause by soudci měli být starší 30 let.

Čekatelů mladších 30 let ve středu navrhla vláda celkem 25. Podle ministerstva spravedlnosti, které o jejich jmenování usiluje, byli po poradě s předsedy krajských soudů vybráni nejkvalitnější uchazeči. Některé z nich doporučili krajští soudci, kteří doufají v jejich jmenování.

Klaus letos na jaře odmítl kvůli nízkému věku jmenovat soudci 32 justičních čekatelů mladších 30 let. Dostal se tak do sporu s ministerstvem spravedlnosti i soudci.

Věkovou hranici 30 let stanovil pro soudce zákon v roce 2003. Podle jeho přechodného ustanovení se ale omezení netýká právníků, kteří byli justičními čekateli už před přijetím zákona. Důvodem výjimky je nedostatečný počet soudců.

Rozhořčení čekatelů i soudců

"Splňuji všechny zákonné podmínky a pro jmenování jsem udělal maximum. Podle pana prezidenta prostě nedosahuji takové věkové hranice, abych byl schopen soudit," uvedl jeden z čekatelů Petr Langer z Ostravy. Klaus si prý neuvědomuje, že téměř každý současný soudce v ČR soudí zhruba od svých 26 let. 

Klausovo rozhodnutí vyvolalo nevoli právníků ze Soudcovské unie (SU), kteří jej považovali za diskriminační. Podle šéfa SU Jaromíra Jirsy by se měl prezident rozhodovat nikoli podle věkové hranice, nýbrž podle schopností kandidátů na soudce. Jirsa tvrdil, že prezident by měl schválit navržené justiční čekatele i podle Ústavy.

Klaus: jmenování je v kompetenci prezidenta

Klaus jeho argumentaci odmítl: "Jmenování soudců je z hlediska prezidenta republiky rozhodovacím procesem a nikoli automatismem, a proto v žádném případě nemohu souhlasit s výrokem, že 'prezident republiky nemá možnost rozhodnout se na základě vlastní úvahy, že soudce nejmenuje'."

Podle Klause v roce 1998 současný předseda Ústavního soudu a tehdejší ministr spravedlnosti za ČSSD Pavel Rychetský informoval vládu, že "rozhodnutí o jmenování soudců je plně v kompetenci prezidenta republiky"."Jsem přesvědčen, že teprve věk kandidáta nad 35 let může poskytnout jakousi záruku naplnění osobnostních předpokladů, které je třeba na soudce klást," napsal prezident. 

V Česku nyní pracuje více než 2900 soudců. Do plného stavu jich stále chybí 160. Klaus během dvou let strávených v prezidentském úřadu jmenoval 193 soudců.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Den D pro Babišovu vládu: U Zemana se v pátek vystřídají Poche i Hamáček

-

dnes 12:18 Pátek bude důležitým dnem pro formování nové menšinové...

Majitel solární elektrárny neuspěl s žádostí o náhradu za solární odvod

-

dnes 10:49 Majitel solární elektrárny v Čáslavi na Kutnohorsku,...

Kantoři si polepší až o 3500 korun

-

dnes 10:39 Podle předběžných propočtů by si měli učitelé od ledna...

Kauza dotací do sportu: k výslechu Faltýnek a Sobotka

-

dnes 10:09 V trestní kauze kolem dotací ministerstva školství do...

Ústavní soud se zastal mechanika se zákazem řízení odsouzeného za popojíždění s auty po garážích

-

dnes 09:57 Ústavní soud (ÚS) se ve čtvrtek zastal muže, který byl...

Po tropickém čtvrtku přijde razantní teplotní sešup a sychravo

-

dnes 08:07 Zatímco ve čtvrtek zažijeme nefalšované tropy, v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů