Krimi

S kampeličkářem Říhou zmizeli i jeho spolupracovníci

23.4.2003 17:34 Středočeští kriminalisté již týden marně hledají nepravomocně odsouzeného zakladatele První pražské družstevní záložny Martina Říhu a některé jeho bývalé spolupracovníky. Exkampeličkář Říha záhadně zmizel na cestě do svého statku ve Zloníně. Podle kriminalistů se ve stejný den slehla zem i po jeho bývalých obchodních partnerech.

"Otec Karel Říha právě bývalé spolupracovníky svého syna podezírá z přípravy a únosu syna. Jmenovitě uvedl šéfa spořitelního a úvěrového družstva Roberta Š. z Jablonce nad Nisou, pracovníka bývalé První pražské družstevní záložny Petra B., nějakého Vránu a další osoby. Hledáme je, aby nám podali vysvětlení. Na adresách trvalého bydliště nejsou k zastižení," řekl ve středu Právu člen středočeského týmu kriminalistů, kteří Říhovo zmizení vyšetřují.

Zároveň potvrdil, že policie disponuje videozáznamem, na kterém je vidět Robert Š. jak minulý týden přelézá vrata Říhova statku ve Zloníně. Přesto za nejpravděpodobnější verzi považuje, že Říha je na útěku kvůli hrozbě mnohaletého vězení.

Říhův advokát: neozval se mi

Říhův obhájce Václav Vlk sdělil, že o osudu svého klienta nic neví. "Neozval se, a nevyhledal mě," řekl advokát. Stejně jako Říhovi rodiče se však domnívá, že za jeho zmizením mohou být obavy z toho, co ví o vytunelování záložny.

"Můj mandant nemohl v jedné osobě stihnout vše, co mu bylo žalobou kladeno za vinu. Tak rozsáhlé porušování povinností při správě cizího majetku, nebo tak rozsáhlých podvodů v První pražské družstevní záložně by nezvládlo ani deset Martinů Říhů. Verzi únosu s cílem umlčet nebo vyzvědět, co vše můj mandant za dobu tříleté vazby řekl, nelze vyloučit. Taky proto, že zmizelé stamilióny z kampeličky dosud nikdo nenalezl. A podle dosavadních poznatků z vyšetřování a soudního procesu Martin Říha stamilióny nemá," dodal advokát.

Případ studuje soudce vrchního soudu

Spisy v případu vytunelované záložny nyní studuje předseda senátu pražského vrchního soudu Jaromír Klimša. Hlavní líčení zřejmě nařídí až letos v zimě, a to z důvodů spletitosti kauzy.

Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt potvrdil, že stejně jako Říha, dosud nepravomocně odsouzený k desetiletému vězení a vyplacení tří miliónů korun, jsou na svobodě i další odsouzení, včetně bývalého generálního ředitele zkrachovalé záložny Petra Bubeníčka. Tomu byl uložen trest osm let vězení a peněžitý trest dva milióny korun.

Pavel Blažek

nahoru

Krimi:

V kontejneru v Teplicích se zřejmě našly lidské ostatky

-

dnes 21:53 Video: aktualizováno Ústečtí krajští kriminalisté...

Na muže na Kladensku spadlo auto, na místě zemřel

-

dnes 18:46 Video: Na staršího muže spadlo ve čtvrtek odpoledne ve...

Lupiči přepadli Švandovo divadlo v Praze, vrátného přivázali v hledišti

-

dnes 15:38 Video: Pražští kriminalisté vyšetřují loupežné...

Na vnitru odvolali šéfa sportovních střelců, s jeho odsouzením to prý nesouvisí

-

dnes 15:33 Ředitel Centra sportu Ministerstva vnitra Jiří Beran...

Policie bude opět hlídkovat v hybridu BMW i8, tentokrát na Plzeňsku

-

dnes 13:24 Policie opět testuje hybridní auto BMW i8, který...

Policie zasahovala v dopravním podniku v Liberci

-

dnes 13:15 aktualizováno Detektivové Národní centrály proti...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby