Zahraniční

Texas si oddechl, rafinérie jsou v pořádku

25.9.2005 16:45 Americký stát Texas utrpěl kvůli hurikánu Rita škody za zhruba osm miliard dolarů. Texaské ropné rafinerie však byly většinou ušetřeny a brzy by mohly obnovit provoz, prohlásil v neděli texaský guvernér Rick Perry. Cena ropy v neděli poklesla.

"Vypadá to, že rafinační průmysl a ropný a plynárenský průmysl utrpěly v nejhorším případě letmý úder. Doufejme, že velmi brzy obnoví produkci," řekl Perry v rozhovoru pro televizní stanici CNN.

Dodal, že očekává, že federální vláda zaplatí škody na budovách a dalších stavebních konstrukcích. Televizi Fox News guvernér řekl, že na jednom z plynovodů vznikla trhlina, která se již opravuje. Ropné plošiny v texaské části Mexického zálivu se podle Perryho zdají být v relativně dobrém stavu.

Perry rovněž vyzval uprchlíky z deseti jihovýchodních okresů Texasu, aby se nevraceli, dokud nebudou zkontrolovány vodní a kanalizační systémy, napsala agentura Reuters.

Hurikán Rita se v sobotu přehnal nad jižním pobřežím Spojených států a zeslábl při postupu do vnitrozemí na tropickou bouři. Zanechal za sebou záplavy a tornáda, jež zabila jednoho člověka ve státě Mississippi.

Cena ropy klesá

Ceny ropy v neděli klesly téměř o jeden dolar díky zprávám o tom, že hurikán nezpůsobil žádné vážnější škody rafineriím v texaském městě Houston. V oblasti zasažené hurikánem se nachází asi čtvrtina kapacity amerických rafinerií. Vážnější poškození dosud hlásí jedna rafinerie v texaském Port Arthuru a dvě v Lake Charles v Louisianě.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Americký komik Bill Cosby je vinný, rozhodla porota. Za znásilnění mu hrozí deset let

-

dnes 20:01 aktualizováno Porota soudu shledala amerického komika...

Chorvatsko chce dostavět most na Pelješac. Pobouřená Bosna je proti

-

dnes 19:07 Chorvatsko se po šesti letech vrací k výstavbě mostu,...

Dosavadní šéf CIA Mike Pompeo bude novým ministrem zahraničí USA

-

dnes 19:04 aktualizováno Americký senát potvrdil ve čtvrtek do...

Kim dorazí na summit s Jižní Koreou pěšky

-

dnes 18:07 Video: Vesnice Pchanmundžom na hranici Severní a Jižní...

Čína má ve výzbroji Zabijáka Guamu, raketu DF-26

-

dnes 17:51 Ve výzbroji máme střelu středního doletu DF-26,...

Senior se na Slovensku řítil v protisměru, auta mu jen těsně uhýbala

-

dnes 17:27 Video: Na rychlostní silnici R1 u slovenského města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby