Ekonomika

Benzín zlevňuje, ale jen o desetihaléře

20.9.2005 09:31 Ceny benzínu v Česku pokračují v pozvolném poklesu z rekordních hodnot, na které vystoupaly počátkem září. Nejprodávanější Natural 95 za posledních 7 dní klesl v průměru o 32 haléřů na 32,92 Kč za litr. Na některých místech se včera prodával již za méně než 30 korun za litr.

"Natural 95 dnes máme za 32,90," sdělil v pondělí Právu nájemce čerpací stanice OMV v pražském Chodově Karel Čaban. Od minulého týdne se cena nezměnila. U čerpacích stanic Aral a OMV v Liberci se cena za poslední týden neměnila, natural se prodává za 33,90 Kč za litr.

Stejnou cenu drží i čerpací stanice Benzina, OMV, Aral a Shell v Pardubicích. Podle odborníků by měly ceny klesat i nadále. "V nejbližších dnech by mohlo dojít ke zlevnění o desítky haléřů. Cena ropy je totiž na střednědobém vrcholu a měla by i nadále klesat," řekl Právu analytik Colosseum Jiří Šťastný.

V minulém týdnu šla podle společnosti Webfarm dolů i průměrná cena nafty, a to o 18 haléřů na dnešních 30,44 koruny.

Nejdražší jižní Čechy

Nejvyšší ceny naturalu jsou v Jihočeském kraji, kde litr stojí v průměru 33,09 koruny. Tamní ceny tak předstihly pražský průměr, který bývá nejvyšší v republice. Včera řidiči v hlavním městě za litr naturalu zaplatili v průměru 32,95 koruny a za naftu 30,42 koruny. Naopak nejlevnější pohonné hmoty byly k dostání na severní Moravě, kde litr naturalu řidiče přišel v průměru na 32,80 koruny a litr nafty na 30,34 koruny.

Ceny pohonných hmot v minulém týdnu (Kč/litr)
region Natural 95 nafta
jižní Morava 32,78 30,49
severní Morava 32,80 30,34
východní Čechy 32,88 30,49
severní Čechy 33,05 30,50
střední Čechy 32,86 30,40
Praha 32,95 30,42
jižní Čechy 33,09 30,53
západní Čechy 32,96 30,33
zdroj: Webfarm

Některé čerpací stanice prodávají benzín za méně než 30 korun. Na 29,90 koruny za litr klesla již v závěru minulého týdne cena benzínu natural například u čerpací stanice ONO v Milovicích na Jičínsku. Je to o dvě koruny méně než v polovině předchozího týdne.

Největší prodejci pohonných hmot v tuzemsku začali minulý týden snižovat ceny. Například společnost Benzina ceny benzínu a nafty snížila až o korunu za litr. Ceny benzínů v uplynulých dnech klesly i v dalších zemích EU.

Ceny pohonných hmot začaly výrazně růst začátkem září. Prodejci uváděli, že zdražováním reagují na prudký nárůst cen ropných produktů a ropy kvůli hurikánu Katrina. Ten způsobil, že řada rafinerií v Mexickém zálivu omezila provoz, nebo se zcela zastavila.

OPEC chce jednat

Ministerský výbor ropného kartelu OPEC předložil včera ve Vídni dva návrhy - buď uvolnit pro případ potřeby volnou těžební kapacitu dva milióny barelů denně, nebo zvýšit těžební limit o půl miliónu barelů z nynějších 28 miliónů denně.

"Stále ještě diskutujeme o dvou návrzích," řekl prezident kartelu a zároveň kuvajtský ministr ropného hospodářství Ahmad Fahd Sabah. Podle něho se však většina ministrů kloní k návrhu, aby dvoudenní schůzka současné limity těžby nezvyšovala a místo toho nabídla trhu k dispozici celou volnou kapacitu. OPEC si od toho slibuje uklidnění trhu, na němž ceny ropy po hurikánu Katrina vzrostly na rekordní maxima.

Ceny ropy se nyní mění každou chvíli. Kvůli nové hrozbě hurikánu v pondělí vyskočily o čtyři dolary nad 67 USD. Nyní opět klesají.

Martin Procházka, Právo

nahoru

Ekonomika:

Zemědělci se zbaví tisíců kusů dobytka. Není seno

-

včera 20:58 Zemědělci v ČR budou kvůli nedostatku krmiva snižovat...

Tesla čelí kriminálnímu vyšetřování kvůli Muskovým výrokům

-

včera 19:28 Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje výrobce...

„Zelené” dotace půjdou i na zateplení domu svépomocí či výměnu kamen

-

včera 18:36 Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nově nabídne dotace...

Dráhy vybraly třetího člena představenstva, bez něj nemohlo rozhodovat

-

včera 16:33 Dozorčí rada Českých drah v úterý zvolila do...

Mapa: Na špinavé elektřině závisí v Evropě nejvíc Polsko a Estonsko

-

včera 15:48 Nejvíce emisí uhlíku na jednotku vyrobené elektřiny v...

Vedení Prahy požaduje změnu zákona na regulaci Airbnb

-

včera 14:43 Praha chce změnu zákona, která upraví krátkodobé...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů