Zahraniční

Američané odložili další let raketoplánu na listopad

12.8.2005 12:56 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavil starty raketoplánů, a to nejméně do listopadu. Odkládá tak mimo jiné plánovanou zářijovou misi vesmírného plavidla Atlantis. NASA uvedl, že si upřesnění a odstranění příčin nesnází Discovery, k nimž došlo při startu stroje, vyžádá více času.

"Nejspíš nevyužijeme okna pro vypuštění raketoplánu Atlantis 22. září... Nenašli jsme zatím nic, co by vysvětlovalo původ problému (pozn. Discovery). Musíme dále hledat. Velmi pravděpodobně budeme poté muset upravit nádrž," řekl Bill Gerstenmaier, vedoucí technické analýzy Discovery.

Nevyloučil navíc, že by Atlantis mohl z bezpečnostních důvodů letět do kosmu až příští rok. Oborníci nyní procházejí fotografie, natočený materiál i trup Discovery.

Při startu raketoplánu se od vnější nádrže utrhly kusy izolace. Naštěstí ji neponičily. Největší z nich vážil 450 gramů. Právě tato závada se přitom stala osudnou raketoplánu Columbie. Při návratu v únoru 2003v něm zahynula sedmičlenná posádka. Američané do odstranění problému posléze investovali miliardu dolarů (asi 24 mld. Kč).

Jistá skepse

Oproti vedení NASA, které označilo misi Discovery za "naprostý úspěch", Gerstenmaier připustil, že "to není výkon, který by nás uspokojoval". "Upřímně řečeno, i při dalších startech budeme muset počítat se ztrátou malého kousku izolace," řekl představitel NASA. Dodal, že příští mise budou ještě považovány za "zkušební lety".

Lety raketoplánů jsou důležité pro další chod Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Discovery, který absolvoval během dvou týdnů 219 obletů Země, dopravil na ISS dlouho očekávané zásoby a vybavení.

Dobyvatelé orbitu

1. DÍL: Columbia - byla první

2. DÍL: Enterprise - zhmotnění legendy

3. DÍL: Challenger - tragédie po startu

4. DÍL: Discovery - loď objevitelů

5. DÍL: Atlantis - vynesl Galilea

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Brita otráveného novičokem propustili z nemocnice

-

dnes 18:45 aktualizováno Brit, který se přiotrávil nervově...

FBI má tajnou nahrávku Trumpa, na níž domlouvá peníze pro modelku Playboye

-

dnes 18:36 Dlouholetý právník amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Deset mrtvých při nehodě kamiónu s českým logem na Ukrajině

-

dnes 18:32 Video: aktualizováno Nedaleko ukrajinského města...

Za plánování teroru u parlamentu dostal Brit doživotí

-

dnes 17:55 Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval...

Trump pozval Putina do Bílého domu

-

dnes 15:38 Americký prezident Donald Trump pozval hlavu Ruské...

Případ Češky zabité v Egyptě řeší diplomacie. Beztrestnost útočníka by zkomplikovala odškodnění

-

dnes 14:30 aktualizováno Náměstek ministra zahraničních věcí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů