Žena

Češi jsou zdravější díky středomořské kuchyni

17.4.2003 17:26 V Česku od roku 1990 trvale klesá počet srdečně-cévních onemocnění. Příčinou poklesu nejsou jen vyšší ceny masa, ale i vzrůstající obliba středomořské kuchyně, zejména pak olivového oleje.

"Vysoká obliba středomořské kuchyně a častější využití olivového oleje v českých kuchyních má na poklesu cévních onemocnění významný podíl," potvrdila ČTK doktorka Marie Kunešová z Endokrinologického ústavu.

Olivový olej - prevence infarktu

Olivový olej je podle odborníků velmi vhodný jako prevence nebo doplněk léčby při srdečně-cévních chorobách a při snižování cholesterolu. Pacientům se zvýšeným krevním tlakem může středomořský jídelníček doplněný pravidelným pohybem pomoci snížit riziko infarktu asi o jednu třetinu.

Olivový olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. K pokrytí denní dávky nenasycených mastných kyselin stačí dospělému člověku čtyři lžíce olivového oleje. Středomořská kuchyně však není vyzdvihována jen díky olivovému oleji, který představuje hlavní zdroj tuku ve výživě, ale i kvůli svému vyváženému složení. Základem středomořského jídelníčku je především pestrost.

Málo zeleniny a živočišný tuk - riziko infarktu

"Jestliže se chceme nechat inspirovat středomořskou kuchyní měli bychom doma mít zásoby česneku,cibule, kapari, vinného octa a bylinek. Chybět nesmějí ani ryby, dary moře a kuřecí maso", dodává Jan Michálek, manažer seniorského národního týmu kuchařů.

Dlouhodobé výzkumy (tzv. 7 Countries Study) ukázaly, že na srdeční infarkt umírají nejvíce lidé v zemích, kde strava obsahuje hodně živočišného tuku, ale málo ovoce a zeleniny. Například Finové umírali na infarkt několikrát častěji než Italové, ale když snížili spotřebu másla, tučného mléka a jedli více zeleniny a ryb, poklesla úmrtnost o 50 procent.

ČTK

nahoru

Žena:

Manželství aneb Škola života

-

včera 13:50 Pro někoho jde o významný posun vztahu, pro jiného je...

Miřenka Čechová: Čas, kdy jsme jeden s druhým, se bohužel stále zmenšuje

-

včera 09:11 Patří k úspěšným třicátníkům, pro které je svět za...

Umělkyně tvoří obrazy pomocí nalíčených rtů

-

23.2. 12:10 Obrazem: Nebaví vás chodit do muzeí a obrazy vám...

Luxusní kabelky podle poslední módy

-

23.2. 11:05 Obrazem: Právě probíhající týden módy v Londýně je...

Česká kuchyně se opět dostává do módy

-

23.2. 10:05 Před pár lety jsem zaznamenala pozoruhodný úkaz. I...

Nejlepší sex ve dvaceti či třiceti? Ne, až po šedesátce, tvrdí průzkum

-

23.2. 08:42 Máte pocit, že po šedesátce život končí? Pak vězte, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby