Žena

Češi jsou zdravější díky středomořské kuchyni

17.4.2003 17:26 V Česku od roku 1990 trvale klesá počet srdečně-cévních onemocnění. Příčinou poklesu nejsou jen vyšší ceny masa, ale i vzrůstající obliba středomořské kuchyně, zejména pak olivového oleje.

"Vysoká obliba středomořské kuchyně a častější využití olivového oleje v českých kuchyních má na poklesu cévních onemocnění významný podíl," potvrdila ČTK doktorka Marie Kunešová z Endokrinologického ústavu.

Olivový olej - prevence infarktu

Olivový olej je podle odborníků velmi vhodný jako prevence nebo doplněk léčby při srdečně-cévních chorobách a při snižování cholesterolu. Pacientům se zvýšeným krevním tlakem může středomořský jídelníček doplněný pravidelným pohybem pomoci snížit riziko infarktu asi o jednu třetinu.

Olivový olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. K pokrytí denní dávky nenasycených mastných kyselin stačí dospělému člověku čtyři lžíce olivového oleje. Středomořská kuchyně však není vyzdvihována jen díky olivovému oleji, který představuje hlavní zdroj tuku ve výživě, ale i kvůli svému vyváženému složení. Základem středomořského jídelníčku je především pestrost.

Málo zeleniny a živočišný tuk - riziko infarktu

"Jestliže se chceme nechat inspirovat středomořskou kuchyní měli bychom doma mít zásoby česneku,cibule, kapari, vinného octa a bylinek. Chybět nesmějí ani ryby, dary moře a kuřecí maso", dodává Jan Michálek, manažer seniorského národního týmu kuchařů.

Dlouhodobé výzkumy (tzv. 7 Countries Study) ukázaly, že na srdeční infarkt umírají nejvíce lidé v zemích, kde strava obsahuje hodně živočišného tuku, ale málo ovoce a zeleniny. Například Finové umírali na infarkt několikrát častěji než Italové, ale když snížili spotřebu másla, tučného mléka a jedli více zeleniny a ryb, poklesla úmrtnost o 50 procent.

ČTK

nahoru

Žena:

Báby babicí aneb Porodnictví v plenkách

-

dnes 12:03 Na podzim roku 1788 způsobila porodní bába Elisabeth...

Módní souboj prvních dam aneb Jak si vede Melania Trumpová

-

dnes 11:15 Obrazem: Melania Trumpová, vlastním jménem Melanija...

Chcete se zbavit otravného hmyzu? Vyzkoušejte přírodní repelenty

-

dnes 10:05 Nevoní vám chemie, ale mouchy, mušky, komáři a jiný...

Jak přežít nejen první partnerskou dovolenou

-

dnes 08:50 Letní partnerská dovolená je nejen časem oddychu, ale...

Kouření významně ovlivňuje zdraví zubů

-

dnes 07:21 Kouření negativně ovlivňuje celou řadu procesů v...

Aleš Zbořil: Lidé neumějí mluvit, argumentovat ani vstoupit do diskuse a řídit ji

-

včera 12:10 Když se řekne AZ-kvíz, vybaví se většině jeho stálá...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů