Zahraniční

Slovenští nebožtíci výhradně v autě s chladicím zařízením

29.7.2005 09:19 Menším pohřebním službám hrozí na Slovensku krach, protože podle nového zákona musí na převoz zesnulých používat výhradně auta s chladicím zařízením. Podle odborníků tento zákon může položit na lopatky až třetinu z nynějších 300 pohřebních služeb.

Zákon už schválila slovenská vláda a čeká na projednání v parlamentu. "Většina slovenských pohřebních služeb takovými automobily nedisponuje a na jejich nákup nemá peníze," upozorňuje Pavol Findura ze Slovenské společnosti pohřebních služeb.

Podle něho především v odlehlých oblastech země není výjimkou, když rakev se zesnulým převážejí staré dodávky, nebo dokonce traktor z místního družstva.

"Podle nového zákona bude možné převážet tělo pouze ve vozidlech se zařízením, které udrží v nákladním prostoru teplotu pět stupňů," říká. Jedno takové auto vyjde asi na 600 tisíc až milión slovenských korun.

Malé pohřební služby působící na venkově vidí v navrhovaném zákoně tlak velkých firem, které si tato auta mohou dovolit nebo je už vlastní a chtějí získat monopolní postavení na trhu.

Findura upozorňuje, že v některých částech Slovenska může po schválení zákona nastat situace, že nebude mít kdo nebožtíky pohřbívat. Může to také zvýšit ceny pohřbů. Už dnes vyjde pohřeb v Bratislavě na 25 až 30 tisíc a na venkově asi na 10 tisíc korun.

ivi, Právo

nahoru

Zahraniční:

Bývalý katalánský lídr Puigdemont po vydání zatykače odjel z Finska

-

včera 22:45 Katalánský expremiér Carles Puigdemont v sobotu odjel...

Francouzská policie našla v supermarketu po atentátu výbušniny a zbraně

-

včera 19:29 Policisté vyšetřující útok v supermarketu na jihu...

Země EU včetně Česka by mohly ruské diplomaty vypovědět už v pondělí

-

včera 18:43 Dvacítka členských států EU, včetně České republiky,...

Statisíce lidí v USA demonstrovaly proti zbraním

-

včera 18:34 Video: Desetitisíce studentů a dalších lidí z různých...

Evropské státy se agresivně vyjadřují k otravě agenta, tvrdí Rusko

-

včera 18:09 Moskvě je nepříjemné, jak nepředvídatelně a agresivně...

Bývalý agent Skripal žádal Putina o milost, tvrdí špiónův spolužák

-

včera 14:29 Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby