Zahraniční

Slovenští nebožtíci výhradně v autě s chladicím zařízením

29.7.2005 09:19 Menším pohřebním službám hrozí na Slovensku krach, protože podle nového zákona musí na převoz zesnulých používat výhradně auta s chladicím zařízením. Podle odborníků tento zákon může položit na lopatky až třetinu z nynějších 300 pohřebních služeb.

Zákon už schválila slovenská vláda a čeká na projednání v parlamentu. "Většina slovenských pohřebních služeb takovými automobily nedisponuje a na jejich nákup nemá peníze," upozorňuje Pavol Findura ze Slovenské společnosti pohřebních služeb.

Podle něho především v odlehlých oblastech země není výjimkou, když rakev se zesnulým převážejí staré dodávky, nebo dokonce traktor z místního družstva.

"Podle nového zákona bude možné převážet tělo pouze ve vozidlech se zařízením, které udrží v nákladním prostoru teplotu pět stupňů," říká. Jedno takové auto vyjde asi na 600 tisíc až milión slovenských korun.

Malé pohřební služby působící na venkově vidí v navrhovaném zákoně tlak velkých firem, které si tato auta mohou dovolit nebo je už vlastní a chtějí získat monopolní postavení na trhu.

Findura upozorňuje, že v některých částech Slovenska může po schválení zákona nastat situace, že nebude mít kdo nebožtíky pohřbívat. Může to také zvýšit ceny pohřbů. Už dnes vyjde pohřeb v Bratislavě na 25 až 30 tisíc a na venkově asi na 10 tisíc korun.

ivi, Právo

nahoru

Zahraniční:

Atentát v nigerijské mešitě má desítky obětí

-

dnes 10:29 aktualizováno V mešitě na severovýchodě Nigérie se v...

Radioaktivní mrak se nad Evropu rozšířil z Ruska, podezření padá na jaderné zařízení

-

dnes 08:53 Radioaktivní mrak, který v září zahalil Evropu, měl...

Putin se v Soči setkal se syrským prezidentem Asadem

-

dnes 07:19 Video: aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin se...

V Osvětimi se našla brož v podobě přídělové karty na chleba

-

dnes 06:05 Více než 70 let po skončení druhé světové války se...

Polskou lékařku zabila přepracovanost

-

dnes 04:05 Mladá, sotva 28letá lékařka, která při službě na...

Pátrání po zmizelé argentinské ponorce je stále neúspěšné

-

včera 23:17 Video: aktualizováno Zvuky v moři, které zachytili v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby