Odložna

EK navrhla přísnější kontrolu převodu peněz v EU

26.7.2005 15:41 Evropská komise v úterý předložila návrh nového nařízení posilujícího kontrolu nad převody peněz v Evropské unii povinnou identifikací zadavatele platebního příkazu. Cílem je ztížit teroristům přísun financí i znesnadnit zločincům praní peněz.

Zapotřebí je ještě souhlas členských zemí a Evropského parlamentu. Komise doufá, že by nařízení mohlo platit od ledna 2007.

Každý převod peněz mezi bankami a obdobnými institucemi by podle návrhu EK musely povinně doprovázet údaje o jménu příkazce, jeho adrese a čísle konta. Anonymní převod by banky byly povinny odmítnout. Údaje o transakcích by se uchovávaly pět let.

Omezení zdrojů pro teroristy

"Potírání terorismu vyžaduje vyvinout úsilí na mnoha frontách, zejména však je zapotřebí odstřihnout teroristy od finančních zdrojů," zdůraznil v komuniké komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy. Dodal, že návrh komise následuje pouhý měsíc po vypracování příslušné mezinárodní normy.

Nařízení se má vztahovat na celý finanční sektor, tedy kromě bank i na společnosti zajišťující převody peněz typu Western Union.

Pokud jde o lidi, kteří pracují v EU "načerno" a zasílají své výdělky rodinám do vlasti, Céu Pereirová z direktoriátu EK pro vnitřní trh poznamenala, že mezinárodní norma doporučuje důkladné ověření totožnosti klienta až u sum překračujících tisícovku dolarů či eur; v EU však mají být identifikovány veškeré převody peněz.

V USA banky a další společnosti obstarávající převody peněz vyžadují detailnější zkoumání u zákazníků převádějících více než 3000 dolarů.

Návrh zazněl už po Madridu

Návrh EK již získal podporu Velké Británie, která nyní Unii předsedá. Londýn si od radikálních opatření slibuje ukončení snadného financování teroristických skupin v EU.

Myšlenka byla poprvé představena po atentátech v Madridu v březnu 2004. tehdy ji ale členské státy smetly ze stolu. Po útocích v Londýně má však návrh velkou šanci na to, aby byl schválen i Evropským parlamentem.

EUobserver.com, Novinky, ČTK
nahoru

Odložna:

Creative má audio-video přehrávač s podporou paměťových karet

4.9.2007 13:52 Společnost Creative uvedla na trh další z řady...

Sony uvedla Blu-ray/DVD přehrávač za 18 000 Kč

3.9.2007 14:14 Těžko říct, který z formátů nových optických disků...

Japonci představili notebook ovládaný gesty

3.9.2007 13:33 Notebooků je na trhu nepřeberně. Výrobci již těžko...

Nejnovější LCD televize od Philipsu kreslí světlem po zdi

3.9.2007 08:15 Letošní veletrh IFA, který se veřejnosti otevřel v...

Jaroslav Dušek: Zajímají mě věci v pohybu

16.8.2007 13:35 Za necelý týden začne čtvrtý ročník Mezinárodního...

Festival Fresh Film Fest nabídne 200 filmů

9.8.2007 17:28 Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu studentských...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby