Ekonomika

Podniky pod zahraniční kontrolou táhly český průmyslový růst

10.4.2003 19:21 Česká průmyslová výroba již půl roku nepřetržitě roste. Tuzemský průmysl si dokázal i v únoru poradit s nepříznivým hospodářským vývojem v Evropě a v meziročním srovnání zvýšil svůj výkon o 5,2 %.

Růst táhly především firmy se zahraniční účastí. Tempo růstu v únoru ale mírně zpomalilo; v předchozích dvou měsících bylo nad šesti procenty. "Stále jde o solidní vývoj, který nedovolí české ekonomice upadnout do stagnace podobné Německu," míní hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Na růstu průmyslu se výrazně podílely podniky pod zahraniční kontrolou. Jejich tržby se reálně zvýšily o 7,1 % a jejich podíl na celkových tržbách byl téměř poloviční. Tržby z přímého vývozu u podniků pod zahraniční kontrolou vzrostly o 13,5 %.

Podle analytiků Českého statistického úřadu (ČSÚ) se zde projevuje skutečnost, že tyto firmy mají díky svým mateřským společnostem zajištěn v zahraničí odbyt a umějí zvýšit produktivitu práce.

Konec války růst průmyslu podpoří

"Pro další vývoj českého průmyslu bude ale klíčový zejména další vývoj na západoevropských trzích. Do poloviny roku by mohl průmyslový růst mírně zpomalovat, v druhé polovině roku by mohlo tempo růstu průmyslu opět zrychlit," říká Helena Horská z České spořitelny.

Analytici očekávají, že k rychlejšímu růstu průmyslu by mohl přispět konec války v Iráku a obnovení investiční poptávky v zahraničí.

Podle ekonomů letos průmysl dosáhne podobného výsledku jako loni (4,8 %), tempo růstu průmyslu pro letošní rok odhadují experti na 4,5 až 5,1 %.

Jiří Vavroň

nahoru

Ekonomika:

Vítkovice loni skončily ve ztrátě čtyři a půl miliardy

-

dnes 16:53 Společnost Vítkovice a.s. měla loni ztrátu po zdanění...

Lanový most na D11 je podobné konstrukce jako most v Janově, nebezpečný ale není

-

dnes 16:48 Video: Lanový most přes Labe stojí na 42. kilometru...

Moderní odysea skončila. Tsipras oslavil opuštění záchranného programu projevem

-

dnes 14:33 Za „den osvobození” a „konec moderní odysey” označil v...

Integrace uprchlíků se daří, pochvaluje si německý úřad práce

-

dnes 13:34 Začlenění uprchlíků na německý trh práce se daří. Práci...

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

dnes 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů