Kultura

Trumf Pražského jara: Brendel a budapešťský orchestr

6.6.2005 08:46 Finišující festival Pražské jaro předkládá v posledním týdnu jeden trumf za druhým - středeční recitál v beznadějně vyprodaném Rudolfinu k nám přivedl po letech klavíristu Alfreda Brendela, ve Smetanově síni ukazovali na dvou koncertech Maďaři (Budapešťský festivalový orchestr), jak se má hrát jejich slavný krajan Béla Bartók.

Třiasedmdesátiletý Rakušan Brendel není jen jedním z největších klavíristů 20. století, ale je navíc náš rodák - narodil se v Loučné nad Desnou, která mu před koncertem udělila čestné občanství. Je známý maximalista a jeho podání Mozarta, Schumanna, Schuberta a Haydna svou interpretační jistotou (vše zpaměti) a s nádhernou tónovou kulturou doslova zvedalo ze sedadel - ovace ve stoje plného sálu a nádherné přídavky (Liszt a Bach) zakončily večer patřící k vrcholům festivalu.

Budapešťský festivalový orchestr rovněž nebyl u nás poprvé, ale tak, jak ho připravil jeho šéfdirigent a zakladatel Iván Fischer, jsme ho snad ještě zahrát neslyšeli. Zejména první koncert, který zakončil neuvěřitelně expresívním podáním Bartókova Podivuhodného mandarína, doslova šokoval publikum. Předtím ještě oslnil Beethovenovým Koncertem pro klavír. č. 2 B dur s vynikajícím Američanem Richardem Goodem a Beethovenovou Symfonií č.8 F dur.

I jejich druhý koncert proběhl ve znamení dvou B - Goode opět exceloval Beethovenovým Koncertem č.3 c moll a zaujal i Bartókovými Maďarskými rolnickými písněmi a zejména Koncertem pro orchestr.

vla, Právo

nahoru

Kultura:

GLOSA: Hodiny jsou jako Kryštof

-

dnes 11:35 Minulý týden vydala své minialbum S tebou česká skupina...

Struny podzimu zahájí The Gloaming, pak vystoupí Shabazz Palaces

-

dnes 10:53 Páteční vystoupení irské skupiny The Gloaming zahájí...

Nejvýnosnější v Hollywoodu je Estevez, vyplatí se víc než Pitt a Depp

-

dnes 10:12 Pozoruhodná data zveřejnil americký server Variety....

Duel ani Superdebata nedosáhly miliónové sledovanosti

-

dnes 10:10 Čtvrteční předvolební diskusní Nova Duel, ve kterém se...

Funke experimentuje s trvanlivostí času

-

dnes 09:26 V Galerii města Kolína je do 30. prosince k vidění...

Al Di Meola v Praze zahraje Beatles, tango i world music

-

dnes 08:11 Americký jazzový kytarista Al Di Meola na svém pražském...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby