Kultura

Trumf Pražského jara: Brendel a budapešťský orchestr

6.6.2005 08:46 Finišující festival Pražské jaro předkládá v posledním týdnu jeden trumf za druhým - středeční recitál v beznadějně vyprodaném Rudolfinu k nám přivedl po letech klavíristu Alfreda Brendela, ve Smetanově síni ukazovali na dvou koncertech Maďaři (Budapešťský festivalový orchestr), jak se má hrát jejich slavný krajan Béla Bartók.

Třiasedmdesátiletý Rakušan Brendel není jen jedním z největších klavíristů 20. století, ale je navíc náš rodák - narodil se v Loučné nad Desnou, která mu před koncertem udělila čestné občanství. Je známý maximalista a jeho podání Mozarta, Schumanna, Schuberta a Haydna svou interpretační jistotou (vše zpaměti) a s nádhernou tónovou kulturou doslova zvedalo ze sedadel - ovace ve stoje plného sálu a nádherné přídavky (Liszt a Bach) zakončily večer patřící k vrcholům festivalu.

Budapešťský festivalový orchestr rovněž nebyl u nás poprvé, ale tak, jak ho připravil jeho šéfdirigent a zakladatel Iván Fischer, jsme ho snad ještě zahrát neslyšeli. Zejména první koncert, který zakončil neuvěřitelně expresívním podáním Bartókova Podivuhodného mandarína, doslova šokoval publikum. Předtím ještě oslnil Beethovenovým Koncertem pro klavír. č. 2 B dur s vynikajícím Američanem Richardem Goodem a Beethovenovou Symfonií č.8 F dur.

I jejich druhý koncert proběhl ve znamení dvou B - Goode opět exceloval Beethovenovým Koncertem č.3 c moll a zaujal i Bartókovými Maďarskými rolnickými písněmi a zejména Koncertem pro orchestr.

vla, Právo

nahoru

Kultura:

Polar Music Prize pro Metalliku

-

dnes 11:18 Letošními laureáty ocenění Polar Music Prize, které již...

Nejkrásnější ženy jsou ty, které se zjevují ve snech

-

dnes 07:16 V pražské Galerii Smečky, kterou provozuje společnost...

Berlinale ocenilo Jiřího Menzela

-

včera 21:00 Cenu Kamera Berlinale udělenou Jiřímu Menzelovi za...

Pravděpodobný vítěz Oscarů ukradl příběh z divadelní hry, tvrdí žaloba

-

včera 16:05 Na 13 Oscarů nominovaný film Tvář vody režiséra...

Gott nevystoupí na Česko-Slovenském plese, zůstává v nemocnici

-

včera 15:29 Zpěvák Karel Gott nevystoupí v sobotu na...

Planeta Česko. Příroda jako fascinující dobrodružství

-

včera 15:02 Video: Do kin jde 22. března neobvyklý dokument...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby