Krimi

Exministru Svobodovi se stále nechce do vězení

3.6.2005 17:56 Zhruba měsíc po Barbora Snopkové požádal o přezkoumání pravomocného rozsudku v případu vytunelované mělnické firmy Liberta i bývalý ministr financí Ivo Svoboda. Svoboda i Snopková už žádali i odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů, ale to jim nevyšlo.

Svoboda i Snopková nedávno žádali o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Vězeňští lékaři jej ale nedoporučili, a soud tak jejich žádosti zamítl. 

Jednašedesátiletá Snopková nastoupila do ruzyňské věznice a šestapadesátiletý Svoboda šel do nemocnice. Ačkoli byl zanedlouho propuštěn, docházel do nemocnice na vyšetření. Na jejich výsledky teď čeká soud, aby mohl znovu posoudit, zda jsou podmínky k odkladu výkonu trestu.

Pražský vrchní soud vynesl definitivní verdikt v případu bývalého ministra financí Iva Svobody a jeho poradkyně Barbory Snopkové v únoru 2005. Oba byli odsouzeni k pěti letům odnětí svobody. 

Dvojice byla odsouzena za podvod a zvýhodňování věřitele, Snopková ještě za porušování povinnosti v řízení o konkurzu. Odvolací soud také oběma uložil zaplatit pokutu 200 000 korun. Pokud nezaplatí, zůstanou ve vězení o tři měsíce déle.

Půjčky použili pro sebe

Někdejší ministr se svou spolupracovnicí vstoupili do mělnického podniku Liberta vyrábějícího kočárky a invalidní vozíky v roce 1996. Následně pro něj vyjednali úvěr u IPB banky ve výši kolem šesti miliónů korun, ovšem peníze poskytnuté na výrobu v Libertě do firmy nešly. Vyjma půl miliónu Svoboda se Snopkovou peníze použili na splacení dluhů své další firmy Omnia.

Obžalovaní se bránili tím, že peníze poslali jednateli slovenské firmy Rela Bratislava Pavlu Landsmannovi jako zálohu na rozjezd společné výroby stejného sortimentu, jako měla Liberta. Vzhledem k tomu, že se plány nezdařily, záloha propadla.

Novinky, ČTK

nahoru

Krimi:

Hledač kovů vytáhl v Praze z Vltavy dělostřelecký granát

-

dnes 12:10 Aktivní dělostřelecký granát vytáhl v neděli dopoledne...

Opilý a bez řidičáku sedl v Havířově za volant. Zranil mladou spolujezdkyni

-

dnes 11:53 Opilý a bez řidičského průkazu usedl v sobotu podvečer...

Mladík dostal v Opavě smyk na ledě, spolujezdec je těžce zraněný

-

dnes 11:50 Třiadvacetiletý spolujezdec byl v noci ze soboty na...

Muž doma hasil menší požár, skončil v nemocnici

-

dnes 09:46 V nemocnici skončil v neděli ráno majitel rodinného...

Nepředala nemocného syna, otci zaplatí cestu

-

dnes 06:28 Znesváření rodiče se často dokážou soudit dlouhé roky o...

Vůz na Plzeňsku přelétl svodidla a skončil na střeše, řidička na místě zemřela

-

včera 20:52 aktualizováno Ke smrtelné nehodě došlo v sobotu večer...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby