Ekonomika

Českým drahám roste konkurence na trase Liberec-Pardubice

31.5.2005 14:53 Společnost Connex, která provozuje na části území České republiky autobusovou dopravu začne mluvit i do dopravy železniční. Na konci roku chce začít jezdit z Liberce do německého města Žitava. Uvažuje, že pak dopravu prodlouží až do Pardubic. Na to ale potřebuje dotaci od ministerstva dopravy, kterou nyní dostávají České dráhy.

Mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová řekla, že konkurenci na trati vítá, na příští rok už ale s dotací na trať počítá s Českými drahami. "Zajištění dopravy Connexem by přicházelo v úvahu až od nového jízdního řádu pro rok 2007," řekla Švejnohová.

Společnost Connex zajišťuje v Česku hlavně autobusovou dopravu, především na Vysočině a ve východních Čechách. V sobotu jezdí z Liberce do Žitavy a provozuje také dvě regionální tratě.

Na trase z Pardubic do Žitavy, chce provozovat osm párů rychlíkových spojů. Dopravu by zajišťovala lehká motorová souprava Siemens Desiro německé dceřiné firmy Lausitz Bahn. Souprava může jezdit až stokilometrovou rychlostí, a doba cestování by se tak měla zkrátit ze současných tří hodin zhruba o 20 minut.

V jízdním řádu pro příští rok mají České dráhy o jeden rychlíkový spoj méně než Connex, jenž jich navrhuje osm v každém směru. Další spojení ale ČD zajišťují vlaky spěšnými a osobními. České dráhy mimo jiné upozorňují na to, že by kapacita vlaku Connexu se 120 místy nemusela v některých časech stačit. "Některé naše rychlíky jezdí se 180 až 200 místy," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Nissan testuje sdílení jízd v samořízených vozech. Chce konkurovat Uberu

-

dnes 16:43 Japonská automobilka Nissan Motor Co v pátek...

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

včera 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

včera 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

včera 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

včera 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

včera 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby