Ekonomika

Důchodový účet se stále nevzpamatoval z mimořádných dávek

26.5.2005 17:28 Mimořádné sociální dávky, které vláda vyplatila loni na jaře důchodcům a rodinám s dětmi, stále dělají nepořádek v důchodovém účtu. Právě z něj tehdy peníze pro důchodce šly. Na konci dubna byl deficit účtu 2,8 miliardy korun.

České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) chyběly peníze na výplaty důchodů už na konci loňského roku. ČSSZ si tak peníze musela půjčit od České pošty a splatila je letos v lednu. [celá zpráva] Tato suma ve výši 1,8 miliardy korun se na nynějším minusu promítá nejvíc.

Vláda loni na jaře rozhodla, že rodiny s dětmi a důchodci dostanou mimořádnou dávku ve výši 1000 korun jako kompenzaci nákladů na změny DPH v květnu 2004. [celá zpráva]

ČSSZ podle loňského výsledku odhadovala pro letošní rok přebytek na 11 miliard korun. Podle Selicharové teprve v příštích měsících se ukáže, jaký bude celkový vývoj. Zpravidla se ve druhém pololetí příjmy z pojistného zvyšují.

Na důchodové pojištění zaplatili občané letos ke konci dubna 79 miliard korun, což je o čtyři miliardy více než v roce 2004. Na penzích ČSSZ vyplatila téměř o šest miliard více než loni.

Deficit i v účtu nemocenské

Na stav systému sociálního pojištění, který zahrnuje příjmy a výdaje na důchody a nemocenské pojištění, měla výrazný vliv také chřipková epidemie, která si na jedné straně vyžádala vyšší výdaje na dávky nemocenského pojištění, na straně druhé způsobila, že se na pojistném vybralo méně.

Na nemocenské pojištění ČSSZ vybrala k 30. dubnu 11,9 miliardy korun, ale proplatila 12,1 miliardy korun.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí, ukázala studie

-

včera 20:21 Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí,...

Kebab je zachráněn. Europoslanci podpořili používání fosfátů v mase

-

včera 20:08 Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku...

Finanční divize Volkswagenu letos čeká další nárůst zisku

-

včera 20:03 Finanční divize německého automobilového koncernu...

Pětina vzorků stáčeného vína ve vinotékách byla falšovaná, tvrdí inspekce

-

včera 17:39 Pětina z dvaceti vzorků stáčeného vína byla falšovaná...

Berlín chce zmírnit podmínky pro krátkodobé pronájmy

-

včera 15:16 Berlínský senát chce zmírnit striktní pravidla pro...

Firma chce na Slovensko vrátit výrobu tatrovek

-

včera 13:26 Slovenská společnost MSM Group se sídlem v Dubnici nad...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby