Kultura

Dokument připomíná příběhy žen, které poznamenala válka

11.5.2005 10:41 Příběh šesti žen, pěti Češek a jedné sudetské Němky, zachycuje nový dokumentární film Válka v paměti žen. Všechny nějakým způsobem postihla druhá světová válka - ztratily rodinné příslušníky, muže, nejlepší léta dospívání. Nestrávily léta války, až na jednu výjimku, ve válečných zákopech, ale v koncentračních táborech či na nucených pracích.

Dokument uvede Česká televize v premiéře jako součást komponovaného večera Ženy a válka 22. května.

Pavla Frýdlová ze společnosti Gender Studies v úterý na novinářské projekci řekla, že téma války bývá vždy spojováno s muži. Muži podle ní vedou války, interpretují je, ve válce vítězí, nebo prohrávají a často jsou i počty obětí spojovány jen s muži. "Ženy ve válce vždy zůstávaly stranou, pokud se nepočítaly oběti," uvedla Frýdlová.

Podle režisérky snímku Dagmar Smržové se nedá říct, že by ženy prožívaly válku jinak než muži na frontách, v odboji či v koncentrácích. Ostatně i mnohé ženy se ocitly v bojových liniích či táborech. "Byly to tak silné příběhy, výpovědi, že například kameraman vypnul kameru a šli jsme se projít," řekla Smržová.

Helga Wilmsová, Němka pocházející z Ústí nad Labem a vyrůstající v České Lípě, ve snímku vzpomíná na svého otce, který vždy vystupoval proti nacistům a henleinovcům; po válce však byla stejně odsunuta. Doris Donovalová se vrací do Terezína, aby si vybavila krátkou lásku v koncentračním táboře. Svou lásku si vzala, aby po krátké době její novomanžel skončil v transportu, z něhož se nevrátil.

S Věrou Tichou se její rodiče, přesvědčení komunisté, před válkou přestěhovali do Sovětského svazu. Komunistická víra jejího otce nespasila - přišla si pro něj sovětská tajná služba NKVD. Neviděla ho dva roky. Vstoupila do armády a absolvovala dramatickou cestu z Buzuluku do Prahy; dnes má hodnost podplukovnice.

Snímek byl natočen v koprodukci České televize a Gender Studies a navazuje na dlouhodobý projekt Gender Studies s názvem Paměť žen. Jeho součástí jsou vzpomínky desítek žen na druhou světovou válku, žen, které byly na začátku německé okupace ještě v dívčím až dětském věku. Právě za pomoci Gender Studies bylo vybráno šest žen a jejich příběhů do snímku Válka v paměti žen.

ČTK

nahoru

Kultura:

GLOSA: Hodiny jsou jako Kryštof

-

dnes 11:35 Minulý týden vydala své minialbum S tebou česká skupina...

Struny podzimu zahájí The Gloaming, pak vystoupí Shabazz Palaces

-

dnes 10:53 Páteční vystoupení irské skupiny The Gloaming zahájí...

Nejvýnosnější v Hollywoodu je Estevez, vyplatí se víc než Pitt a Depp

-

dnes 10:12 Pozoruhodná data zveřejnil americký server Variety....

Duel ani Superdebata nedosáhly miliónové sledovanosti

-

dnes 10:10 Čtvrteční předvolební diskusní Nova Duel, ve kterém se...

Funke experimentuje s trvanlivostí času

-

dnes 09:26 V Galerii města Kolína je do 30. prosince k vidění...

Al Di Meola v Praze zahraje Beatles, tango i world music

-

dnes 08:11 Americký jazzový kytarista Al Di Meola na svém pražském...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby