Zahraniční

Iráčtí únosci dali Austrálii 72 hodin na stažení vojáků

6.5.2005 19:26 Únosci Australana Douglase Wooda (63) dali Austrálii 72 hodin na to, aby stáhla své vojáky z Iráku. Videozáznam s výzvou odvysílala v pátek katarská televize Al-Džazíra. Stejná stanice o několik hodin později nabídla divákům záznam šestice unesených Jordánců. Zajatci seděli vedle znaku nesoucího název skupiny Brigády al-Bará bin Málik.

Australan zachycený v nejnovějším snímku sedí na zemi a drží v ruce svůj pas. Maskovaní ozbrojenci na něj míří puškami. Rukojmí vůbec nemluví.

O osudu, který čeká australského zajatce, jestliže vláda v Sydney jejich požadavku ve stanoveném termínu nevyhoví, se prohlášení únosců nezmiňuje.

Americká tisková agentura AP v této souvislosti připomíná, že několik zajatců kvůli nesplnění požadavků radikálů zemřelo.

Předpokládá se, že teroristi unesli od koncem války na jaře 2003 kolem 150 osob - zhruba 60 z nich stále zadržují, 33 zabili. Z necelých šest desítek zajatců, kteří jsou nyní již v bezpečí, tři utekli, dva byli zachráněni svými vládami a zbytek propustili sami únosci. 

Austrálie odmítá jednat

Wood, pracující v Iráku jako inženýr, žije ve Spojených státech, kam se přiženil. Unesen byl minulou neděli. Už na prvním videozáznamu zveřejněném 1. května vyzval australskou vládu i vlády USA a Británie, aby stáhly své vojáky z Iráku a zachránily mu tak život.

Australský premiér John Howard však už v minulých dnech požadavek únosců rezolutně odmítl. Tvrdí, že to odporuje národní strategii přístupu k teroristům a jejím organizacím. Australský ministr zahraničí Alexander Downer ale před několika desítkami hodin vystoupil v Al-Džazíře a vyzval únosce k propuštění zajatce.

Canberra  má v Iráku v rámci mezinárodního kontingentu 550 vojáků,  chystá se tam vyslat dalších 350.

Únos šesti Jordánců

Přimět jordánské společnosti, aby nespolupracovaly s americkými silami v Iráku, se snaží irácká ozbrojená skupina, která dnes v Iráku unesla šestici jordánských pracovníků. Oznámila to arabská televize Al-Džazíra.

Videozáznam, který televize zveřejnila, ukázal podle agentury Reuters šestici mužů s pasy v rukou. Zajatci seděli vedle znaku nesoucího název skupiny Brigády al-Bará bin Málik. V nahrávce zaznělo varování adresované jordánským firmám před spoluprací s americkými silami.

Novinky, ČTK, DPA, CNN

nahoru

Zahraniční:

Venezuelu postihlo zemětřesení o síle 7,3 stupně

-

dnes 05:02 Severovýchod Venezuely postihlo v úterý kolem půl šesté...

Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort je vinen z daňových podvodů

-

včera 22:49 aktualizováno Americká porota v úterý uznala částečně...

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

včera 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Říkejte o tom mladým, aby se to už nestalo, apeloval Kiska v projevu k srpnu 1968

-

včera 19:58 Slovenský prezident Andrej Kiska vyzval při...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

včera 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

včera 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů