Žena

Nejen třes je příznakem Parkinsonovy choroby

9.5.2005 12:23 První obtíže pacientů trpících Parkinsonovou nemocí, tímto chronickým a pomalu se rozvíjejícím onemocněním, jsou obvykle necharakteristické - bolesti ramen a zad, pocity tíže končetin, ztráty výkonnosti, poruchy spánku, zácpa, tichost a monotónnost hlasu, zhoršení písma, stav deprese či snížení sexuální výkonnosti. Tyto příznaky doprovázejí mnohá onemocnění, nejsou tedy pro lékaře dobrým vodítkem ke stanovení správné diagnózy.

Teprve později, a to i o řadu měsíců, se objevují čtyři typické a základní příznaky nemoci - třes (tremor), svalová ztuhlost (rigidita), celková zpomalenost a chudost pohybů (bradykineze, akineze, hypokineze) a poruchy stoje a chůze. Kromě těchto základních příznaků se také velmi často objevují ještě další obtíže - poruchy vegetativního nervstva a psychické problémy. 

Neznamená to však, že se všechny příznaky musí vyskytovat u každého nemocného. Dokonce i během vývoje onemocnění u jedné osoby se může charakter a míra obtíží měnit, a to jak podle účinnosti léčby, tak podle rozvoje nemoci.

Třes (tremor)

Třes bývá klasickým příznakem Parkinsonovy nemoci, snad nejcharakterističtější, nejčastější a mezi neodborníky nejznámější obtíží. Je nutno však zdůraznit, že ne každý třes znamená, že pacient trpí Parkinsonovou nemocí.

Třes je nespecifickým příznakem řady onemocnění. Navíc, u malého procenta nemocných s Parkinsonovou nemocí se třes nemusí vůbec objevit, a to ani na počátku, ani v průběhu nemoci.

Svalová ztuhlost (rigidita)

Svalová ztuhlost se projevuje zvýšením normálního svalového napětí, které je potřebné k udržení vzpřímeného postoje a k provedení pohybu. Ztuhlý sval klade při činnosti zvýšený odpor. Někteří pacienti přirovnávají tento odpor k pohybům v hluboké vodě.

Zpomalenost, chudost a omezení rozsahu pohybů (bradykineze, akineze, hypokineze) - tyto projevy jsou nezávislé na míře svalové ztuhlosti. Projevují se ztrátou či snížením schopnosti především začít pohyb, například vyrazit ze stoje do chůze, postavit se ze sedu a podobně.

Porucha stoje a chůze

Tyto poruchy jsou nedílnou součástí projevů Parkinsonovy nemoci a patří k příznakům velmi komplikujícím život pacientů. Charakteristické je především sehnuté držení trupu, šíje a pokrčení končetin. U pacientů s pokročilejší nemocí je typická chůze o drobných, šouravých krůčcích s nejistými, pomalými otočkami, kdy může docházet i k poruše rovnováhy.

Materiál převzat z publikace: Parkinsonova nemoc, 3.vydání: Jan Roth, Marcela Sekyrová, Evžen Růžička a kolektiv. Vydalo nakladatelství Maxdorf. 

Novinky

nahoru

Žena:

Tanečnice Veronika Lálová: Když se má něco stát, tak tomu nezabráníte

-

dnes 12:19 Na brazilský karneval si jedu splnit svůj velký sen,...

Krásné rty dodají na sebevědomí a atraktivitě

-

dnes 11:05 Namalované rty přitahují pozornost mužů a dodávají tak...

Poradna: Jak na dumlání palce u čtyřletého dítěte

-

dnes 10:05 Dumlání palce u dětí často přetrvává místo dudlíku nebo...

Nezadaní se mají mnohdy lépe než sezdaní, tvrdí nová studie

-

dnes 08:53 Hledáte nového partnera? Pak nic neuspěchejte....

Proč je třeba hlídat triglyceridy

-

dnes 07:19 Vyšetření triglyceridů je celkem běžné. Víte ale, proč...

Dejte sbohem nudné kancelářské módě

-

včera 11:20 Video: Zapomeňte na hluboce zakořeněný stereotyp, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby