Ekonomika

Boje o Bagdád srazily cenu ropy na čtyřměsíční minimum

7.4.2003 10:58 Cena ropy dnes klesla o čtyři procenta na čtyřměsíční minimum kvůli bojům v centru Bagdádu. Ty v investorech vyvolávají naděje, že válka v Iráku brzy skončí bez vážného poškození iráckých ropných zařízení. Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,07 dolaru na 23,61 dolaru za barel, kde nebyla od listopadu minulého roku.

Barel americké lehké ropy zlevnil o 1,19 dolaru na 27,43 dolaru, cituje ČTK agenturu Reuters. Na konci března se přitom prodávala za více než 31 dolarů za barel, což byla dosud nejvyšší hodnota od začátku války. Útok spojeneckých vojsk na režim iráckého vůdce Saddáma Husajna dnes pokračuje 19. dnem. Americká vojska oznámila, že převzala kontrolu nad hlavním Husajnovým palácem a vstoupila do dalšího, stále však naráží na odpor iráckých oddílů. Irácký ministr informací Muhammad Saíd Sahháf ale zprávy o obsazení hlavního prezidentského paláce dementoval.

Bez boje o ropná pole?

"Očekávání jsou taková, že pokud Bagdád padne, nebude potřeba bojovat o ropná pole," řekl agentuře jeden z analytiků ropného trhu. "Pokud ale bude válka pokračovat dál a dál, je tu větší riziko poškození ropné infrastruktury," dodal. Světové ceny ropy za poslední měsíc klesly o 30 procent díky tomu, že zmizela nejistota, která na trhu převládala před válkou. Nejhorší předpovědi trhu se přitom během konfliktu nenaplnily.

Analytici očekávají, že tlak, aby ceny klesaly, přetrvá, pokud Irák obnoví export brzy. Země je sedmý největší vývozce ropy na světě. Američtí a britští armádní představitelé uvádějí, že oprava ropných zařízení na jihu země bude trvat nejméně tři měsíce. Oblast se přitom na iráckém vývozu ropy podílí 60 procenty. Irácké ropné zásoby jsou po Saúdské Arábii druhé největší v regionu, připomněla agentura.

K růstu cen v minulých týdnech přispěla také zpráva o chystané generální stávce v Nigérii. Etnické nepokoje už snížily vývoz nigerijské ropy o 40 procent. Země je největším africkým vývozcem ropy a patří mezi šestici největších dodavatelů ropy pro USA.

Annan řídí výměnu ropy za jídlo a léky

Rada bezpečnosti OSN 28. března schválila obnovení humanitárního programu v Iráku "Ropa za potraviny", který byl pozastaven krátce před zahájením války.

Řízením byl pověřen genrální tajemník OSN Kofi Annan, který má v příštím měsíci provést "technologické a časové korekce" programu. Konkrétně se budou přehodnocovat již uzavřené kontrakty s cílem posunout priority importu směrem k nákupu potravin a medikamentů.

Přečtěte si:

Spojenci mají tělo Chemického Alího

Ceny ropy na čtyřměsíčním minimu

Diplomatický konvoj pokračuje v cestě

Bush s Blairem budou jednat v Belfastu

Anglické výrazy mají z němčiny zmizet

USA se podařilo odstřihnout Bagdád

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Tři a půl tisíce stání na 180 tisíc zájemců. Praha při rozvoji parkovišť zaspala, tvrdí studie

-

dnes 16:47 V hlavním městě je na parkovištích typu P+R aktuálně k...

Zaručený příjem pro všechny? Finsko projekt odpískalo

-

dnes 16:19 Finsko nechce nadále pokračovat v testování takzvaného...

Dolínek předloží plán zbourání Libeňského mostu

-

dnes 15:48 O osudu pražského Libeňského mostu by mohlo být jasno v...

Česko má čtvrté nejnižší zadlužení v Evropské unii

-

dnes 14:54 Nejmenší problém se zadlužením státu mělo z celé...

Český venkov skomírá: Ubývá půda a zanikají malé prodejny

-

dnes 13:52 Na českém venkově ubývá zemědělské půdy a zanikají malé...

Tržby Seznam.cz překonaly čtyři miliardy, je to nový rekord

-

dnes 12:18 Tuzemská internetová jednička Seznam.cz loni zvýšila...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby