Zahraniční

Peking pozval šéfa strany Kuomintang

21.4.2005 09:03 Čínský prezident Chu Ťin-tchao dal souhlas k historické schůzce se šéfem tchajwanské opoziční Národní strany - Kuomintangu (KMT). Jak oznámili ve středu zástupci KMT, schůzka čínské jedničky s Lien Čchanem se uskuteční v pátek 29. dubna v Pekingu.

Bude to vůbec první setkání komunistických a nacionalistických vůdců od roku 1949, kdy se Kuomintang po prohrané občanské válce uchýlil na Tchaj-wan. Podle analytiků citovaných listem Los Angeles Times sleduje Čína dva cíle.

Za prvé si chce před mezinárodním společenstvím vylepšit svou pověst poté, co v březnu schválila kontroverzní "protiseparatistický zákon", který jí umožňuje použít proti Tchaj-wanu i sílu, pokud by zintenzívnil úsilí o nezávislost.

Za druhé se snaží vrazit klín mezi tchajwanskou opozici, která je příznivěji nakloněna Pekingu, a vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu prezidenta Čchen Šuej-piena, razící vůči ČLR tvrdší linii.

Čchen už varoval nacionalisty před podobnými návštěvami bez souhlasu tchajwanské vlády, a dokonce pohrozil, že Lien může čelit trestnímu stíhání, pokud by podepsal nějaké dohody. Lien, který se na rozdíl od Čchena narodil v Číně, kritiku odmítl a prohlásil, že jeho týdenní cesta pomůže prosazovat "dobrou vůli" na obou stranách Tchajwanské úžiny.

pur, Právo

nahoru

Zahraniční:

Touha po svobodě přežila. Okupaci Československa připomněly i špičky EU

-

dnes 11:56 aktualizováno Touha po svobodě a demokracii přežila i...

Češi za svou zem nebojovali staletí, proto v '68 nepřišlo krveprolití, píšou v Rusku

-

dnes 11:14 aktualizováno Ruská média věnují značnou pozornost 50....

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů