Domácí

Vláda o kolektivní demisi opět nerozhodla

13.4.2005 17:01 Vláda se ve středu už podruhé zabývala návrhem unionistických ministrů, aby kabinet jako celek podal demisi. Rozhodnutí o dobrovolném odchodu ale stejně jako před týdnem nepadlo. Mluvčí vlády Věra Dušková řekla, že o návrhu US-DEU na kolektivní rezignaci ministři jednali, ale vláda žádné usnesení nepřijala. Politici zřejmě čekají na večerní jednání ČSSD, lidovců a unionistů.

Unionisté trvají na tom, že jejich ministři odejdou buď spolu s celou vládou Stanislava Grosse (ČSSD), nebo podají demise sami. Rozhodnou se po dnešní schůzce bývalé koalice. Na ní se mají straničtí lídři definitivně domluvit, zda vznikne nová společná vláda, nebo jednání zkrachují.

"Ministři samozřejmě o tomto bodu jednali, ale vláda nepřijala v tomto případě žádné usnesení," řekla novinářům Dušková. Na dotaz, zda ministři o návrhu hlasovali, odpověděla: "Pokud vláda nepřijímá usnesení, tak to logicky znamená, že se o něm nehlasuje," dodala.

Už minulý týden kabinet o demisi jen diskutoval, nehlasoval a bod přesunul na dnešek. [celá zpráva] Ze tří zástupců US-DEU v Grossově týmu už demisi podal ministr informatiky Vladimír Mlynář. [celá zpráva] Ministr obrany Karel Kühnl i spravedlnosti Pavel Němec chtějí rezignovat do konce týdne, pokud vláda nepodá demisi jako celek. [celá zpráva]

Vedení ČSSD se pře o ústupek lidovcům

Členové předsednictva ČSSD, kteří mají na dnešním zasedání rozhodnout o postoji stranického vedení k dohodě s bývalými koaličními partnery o nové vládě, nejsou jednotní v názorech, zda má ČSSD ještě ustoupit lidovcům. Někteří odmítali o svých názorech předem hovořit.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus naznačil, že sociální demokraté mají připraveny další vstřícné kroky, odmítl ale říci jaké. "Představu mám naprosto dokonalou, ale myslím si, že lepší bude, když to řekneme našim partnerům," odbyl dotazy novinářů.

"Můj názor uslyší nejdřív předsednictvo, nebudu ho říkat předem do médií," uvedla místopředsedkyně Sněmovny Jitka Kupčová. Dodala jen, že to bude kolektivní rozhodnutí stranického orgánu.

Rozhodně proti ústupkům KDU-ČSL byl Zdeněk Škromach, který o velikonočním sjezdu prohrál souboj s premiérem Stanislavem Grossem o křeslo předsedy strany. "Sociální demokracie už víc ustoupit nemůže. Já bych byl tvrdší," uvedl. "Tady leží návrh sociální demokracie a KDU-ČSL má možnost ho přijmout, nebo nepřijmout," zdůraznil.

Také poslankyně Hana Orgoníková je přesvědčena, že by vedení ČSSD ustupovat lidovcům nemělo.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Hlídání nejmenších vyjde ročně na desetitisíce

-

dnes 18:27 Tisícům matek, které se chtějí nebo musí kvůli financím...

V pražském Sherwoodu hlídkuje nový tým, který budí bezdomovce či vykazuje opilce

-

dnes 16:28 Video: O to, aby měl Sherwood, jak se někdy říká parku...

Stát selhává, kvůli papírování jsou matky měsíce bez rodičovské

-

dnes 15:51 Místo elektronizace státu je tady jeho další selhání....

Libeňský most nakonec bourá pražskou koalici

-

dnes 14:45 Video: aktualizováno Pražští zastupitelé hnutí ANO ve...

Piráti navrhují zrušit nahánění vodáků kvůli pití alkoholu

-

dnes 13:36 Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod...

Podmínky ČSSD? Když je ANO nebude chtít dodržet, prostě je nedodrží, míní politolog

-

dnes 13:07 Snahy sociálních demokratů, kteří chtějí ANO coby...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby