Zahraniční

Zemřel agent, jenž dopadl nacistu Eichmanna

4.3.2005 16:02 V Tel Avivu byl v pátek pohřben izraelský agent Peter Malchin. Do povědomí veřejnosti vešel jako velitel operace Mossadu, při níž byl v argentinském městě Buenos Aires zadržen nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann. Malchin zemřel počátkem tohoto týdne v New Yorku ve věku 77 let.

Malchin byl považován za jednoho z nejlepších agentů v historii izraelských tajných služeb. Eichmannovi prý při zatčení v roce 1960 řekl jednu jedinou větu: "Na chviličku, pane."

Následně donutil bývalého nacistu nastoupit do automobilu. Z Argentiny byl poté muž - odpovědný během holocaustu za transporty miliónů Židů do koncentračních táborů - propašován do Izraele. Tam mu soud v roce 1962 vyměřil trest smrti.

"Byl to velmi zvláštní tajný bojovník," řekl k památce Malchina izraelský novinář Uri Dan, jeho blízký přítel. Zároveň připomíná, že případ Eichmann byl jen špičkou práce zesnulého pro Izrael. Většina jeho akcí totiž zůstává stále utajená.

Peter Malchin - původním jménem Tzvi Milchman, vyrostl v polském městě Zolkiewka. Za 2. světové války unikl holocaustu, a to díky tomu, že od roku 1936 žil v Palestině. Sto padesát příbuzných, včetně jeho sestry, však v evropských koncentračních táborech zemřelo.

Zatčení Eichmanna popsal ve slavné knize: "Eichmann v mých rukách". Do služeb Mossadu vstoupil, když mu bylo 27 let.

Novinky, DPA

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby