Zahraniční

Riceová: Íránci si zaslouží lepší vůdce

4.2.2005 10:23 Ministryně zahraničních věcí Spojených států Condoleezza Riceová ve čtvrtek ostře kritizovala Írán zejména za jeho přístup k dodržování lidských práv. Podle ní by si tamní obyvatelé zasloužili lepší vůdce. Americké ministerstvo zároveň uvedlo, že Washington neplánuje změnu íránského režimu.

Riceová na palubě letadla směřujícího do Evropy, kde vykoná svou první zahraniční cestu v nové funkci, dále novinářům tvrdila, že výsledek iráckých voleb dokázal oprávněnost zásahu koaličních sil vůči režimu Saddáma Husajna.

Na adresu Íránu se krátce před Riceovou vyslovila i vláda USA. Podle jejího prohlášení Washington nebude usilovat o politickou změnu v Teheránu, ale bude podporovat tamní demokratické směry.

"Spojené státy daly jasně najevo, a naši politici byli velmi otevření v této záležitosti, že nemají žádný plán vedoucí ke změně režimu v Íránu," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Adam Ereli. "Spojené státy ale zároveň daly velmi jasně najevo, že podporují snahy Íránců dosáhnout svobody a základních lidských práv," doplnil.

První zastávkou Londýn

První zastávkou Riceové je Londýn, kde bude dnes jednat s premiérem Tony Blairem a ministrem zahraničních věcí Jackem Strawem.

Šéfka americké diplomacie vyzvala arabské i jiné státy, aby přispěly k financování palestinských reforem.

Americký prezident George W. Bush na tyto účely již nabídl 350 miliónů dolarů (asi 8,05 mld. Kč). Na závěr své cesty zavítá Riceová také do Izraele a Palestiny, kde bude jednat s tamějšími nejvyššími politiky.

Novinky, ČTK, DPA

nahoru

Zahraniční:

Boje mezi Iráčany a Kurdy pokračují

-

dnes 20:52 Irácká armáda a šíitské milice se v pátek střetly s...

Kurdské milice předaly správu nad osvobozenou Rakkou místní radě

-

dnes 19:46 Američany podporované kurdsko-arabské Syrské...

Česko v otázce kvót ještě nemá vyhráno

-

dnes 19:17 Česku a jeho spojencům se podařilo získat důležitý...

Divoká prasata řádila v německé bance i optice, čtyři zranění

-

dnes 19:08 Čtyři lidi zranila v pátek divoká prasata, která se...

Stížnost kvůli případu Čecha zabitého v Británii dorazila k evropskému soudu

-

dnes 18:07 Evropský soud pro lidská práva dostal žádost o...

Muž útočil na zákazníky v polském nákupním centru. Jedna mrtvá, řada zraněných

-

dnes 16:53 aktualizováno S nožem v ruce zaútočil v pátek okolo...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby