Zahraniční

Riceová: Íránci si zaslouží lepší vůdce

4.2.2005 10:23 Ministryně zahraničních věcí Spojených států Condoleezza Riceová ve čtvrtek ostře kritizovala Írán zejména za jeho přístup k dodržování lidských práv. Podle ní by si tamní obyvatelé zasloužili lepší vůdce. Americké ministerstvo zároveň uvedlo, že Washington neplánuje změnu íránského režimu.

Riceová na palubě letadla směřujícího do Evropy, kde vykoná svou první zahraniční cestu v nové funkci, dále novinářům tvrdila, že výsledek iráckých voleb dokázal oprávněnost zásahu koaličních sil vůči režimu Saddáma Husajna.

Na adresu Íránu se krátce před Riceovou vyslovila i vláda USA. Podle jejího prohlášení Washington nebude usilovat o politickou změnu v Teheránu, ale bude podporovat tamní demokratické směry.

"Spojené státy daly jasně najevo, a naši politici byli velmi otevření v této záležitosti, že nemají žádný plán vedoucí ke změně režimu v Íránu," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Adam Ereli. "Spojené státy ale zároveň daly velmi jasně najevo, že podporují snahy Íránců dosáhnout svobody a základních lidských práv," doplnil.

První zastávkou Londýn

První zastávkou Riceové je Londýn, kde bude dnes jednat s premiérem Tony Blairem a ministrem zahraničních věcí Jackem Strawem.

Šéfka americké diplomacie vyzvala arabské i jiné státy, aby přispěly k financování palestinských reforem.

Americký prezident George W. Bush na tyto účely již nabídl 350 miliónů dolarů (asi 8,05 mld. Kč). Na závěr své cesty zavítá Riceová také do Izraele a Palestiny, kde bude jednat s tamějšími nejvyššími politiky.

Novinky, ČTK, DPA

nahoru

Zahraniční:

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...

Budeme to považovat za akt války, reaguje KLDR na nové americké sankce

-

dnes 10:42 Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni...

Naprostý propadák, odsoudil Trump memorandum demokratů ke kauze ruského vlivu

-

dnes 07:20 Americký prezident Donald Trump odsoudil memorandum...

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby