Žena

Neprůchodnost nosu může vést až k infarktu

27.1.2005 15:17 Neprůchodnost nosu je zdánlivě banální onemocnění. Přesto může mít vážné důsledky. Podporuje totiž vznik alergie nebo astmatu, přispívá ke chvilkovým zástavám dechu při spaní a dokonce zvyšuje riziko infarktu. Právu to řekl primář ušního, nosního a krčního oddělení pražské Nemocnice Na Homolce Jan Paska.

"Devadesát procent populace trpí větší či menší anatomickou deformitou nosní přepážky a deseti procentům z těchto lidí to způsobuje vážné problémy s dýcháním," řekl primář.

Dodal, že nos filtruje vzduch, který vdechujeme a je plný bakterií a virů. Zároveň ho ohřívá, aby se do plic dostal ve správné teplotě a také ho zvlhčuje. Kdyby tomu tak nebylo, přesušovaly by se dolní cesty dýchací a člověk by měl vážné potíže.

Nos zabraňuje tomu, aby se do plic dostaly bakterie nebo viry. Je-li ucpaný, což je při nachlazení naprosto běžné, člověk musí dýchat ústy a do plic se dostává nečištěný vzduch, což vede ke kašli, bronchitidě a chrapotu. 

Nebezpečí apnoe

Spáč, který dýchá ústy, zase chrápe, jeho okolí se nevyspí a pacient má stavy, kdy chvilku nedýchá a až dušením se probudí. Tomu se říká spánkové apnoe a to je velmi nebezpečné.

"Znamená zhoršení okysličení krve a tím i veškerých orgánů v těle. Pacient je pak ve dne unavený, ospalý, klesá jeho pozornost a je náchylnější k nemocím oběhové a nervové soustavy. Stoupá riziko infarktu," varoval primář. 

Léčba zhoršené průchodnosti nosu, kromě běžných léků, spočívá i v operativním zákroku, při němž se upraví nosní přepážka.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Žena:

Jak na nepříjemný zápach z úst

-

dnes 07:06 Člověk se může o svůj zevnějšek starat sebevíc, ale...

Pražská herní kavárna uspokojí všechny milovníky deskových her

-

včera 12:36 „Výběr her je převážně pro dospělé,” říká Douglas...

Glenn Closeová: Léta jsem se cítila jako outsider

-

včera 08:05 Obrazem: Je jednou z nejváženějších a nejoblíbenějších...

Sexuoložka Laura Janáčková: Pojďte se mnou do Muzea sexu

-

16.12. 13:46 Navštívila jsem v New Yorku Muzeum sexu. Myslím, že...

Jiří Stivín: Celý život je velká improvizace

-

16.12. 08:02 Je zárukou dobré muziky i zábavy. Hraje vše, od jazzu...

Tradiční i netradiční kapří speciality na štědrovečerní hostině

-

15.12. 13:10 Obrazem: Kapr s bramborovým salátem jako...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby