Žena

Neprůchodnost nosu může vést až k infarktu

27.1.2005 15:17 Neprůchodnost nosu je zdánlivě banální onemocnění. Přesto může mít vážné důsledky. Podporuje totiž vznik alergie nebo astmatu, přispívá ke chvilkovým zástavám dechu při spaní a dokonce zvyšuje riziko infarktu. Právu to řekl primář ušního, nosního a krčního oddělení pražské Nemocnice Na Homolce Jan Paska.

"Devadesát procent populace trpí větší či menší anatomickou deformitou nosní přepážky a deseti procentům z těchto lidí to způsobuje vážné problémy s dýcháním," řekl primář.

Dodal, že nos filtruje vzduch, který vdechujeme a je plný bakterií a virů. Zároveň ho ohřívá, aby se do plic dostal ve správné teplotě a také ho zvlhčuje. Kdyby tomu tak nebylo, přesušovaly by se dolní cesty dýchací a člověk by měl vážné potíže.

Nos zabraňuje tomu, aby se do plic dostaly bakterie nebo viry. Je-li ucpaný, což je při nachlazení naprosto běžné, člověk musí dýchat ústy a do plic se dostává nečištěný vzduch, což vede ke kašli, bronchitidě a chrapotu. 

Nebezpečí apnoe

Spáč, který dýchá ústy, zase chrápe, jeho okolí se nevyspí a pacient má stavy, kdy chvilku nedýchá a až dušením se probudí. Tomu se říká spánkové apnoe a to je velmi nebezpečné.

"Znamená zhoršení okysličení krve a tím i veškerých orgánů v těle. Pacient je pak ve dne unavený, ospalý, klesá jeho pozornost a je náchylnější k nemocím oběhové a nervové soustavy. Stoupá riziko infarktu," varoval primář. 

Léčba zhoršené průchodnosti nosu, kromě běžných léků, spočívá i v operativním zákroku, při němž se upraví nosní přepážka.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Žena:

Hornistka Kateřina Javůrková: Potřebuju pro život další impulz, otevřít jinou kapitolu

-

dnes 14:34 Nedávno se hornistka Kateřina Javůrková s Českou...

Začněte bojovat s celulitidou včas aneb Vše od jídelníčku po speciální péči

-

dnes 12:50 Plavková sezóna se blíží, je tedy nejvyšší čas pustit...

Vyberte si sluneční brýle, které vám konečně sednou

-

dnes 10:38 Obrazem: Slunečné počasí přímo volá po nových...

Žena, které v 11 letech diagnostikovali menopauzu, ve třiceti otěhotněla

-

dnes 08:45 Video: Amandě Dawn Lewisové bylo jedenáct let, když...

Varující příznaky syndromu vyhoření

-

dnes 07:22 Ti lidé moc nechápou, co se s nimi děje. Jsou smrtelně...

Život v mapách aneb Ženy, které sledují a zaznamenávají svět kolem nás

-

včera 13:47 Potřeba zmapovat svět kolem nás je tu od nepaměti....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby