Domácí

Dva roky stará nehoda dokládá podezření z korupce v Praze

Nehoda bílého volva

14.9. 07:00 Video: Bývalý úředník pražského magistrátu Ivo Mates, kterého kvůli podezření z korupce šetří policie, používal luxusní Volvo XC60 reklamních společností mnohem déle, než přiznával. Mates Právu v červnu tvrdil, že vůz měl zapůjčený od syna k řešení rodinné situace v roce 2017 a částečně i v roce 2018. Teď se ukázalo, že nemluvil pravdu.

Právo získalo dokument, který jednoznačně dokládá, že Mates vůz používal už i v roce 2016. Jde o nehodu ze září 2016, kdy Mates s týmž bílým volvem sjel z pražské náplavky do Vltavy a nehodu šetřila policie.

Jako držitel vozu je v dokumentu uvedena společnost BigBoard Praha, účastníkem nehody, tedy řidičem, Ivo Mates.

Dokument vyvrací tvrzení společnosti

Skupina BigBoard přitom jakékoliv spojení tohoto vozu s Matesem popírá a Právu dokonce zaslala v souvislosti s článkem ze 14. června předžalobní výzvu. Požadovala v ní omluvu „za zveřejnění nepravdivých tvrzení, že úředník ve funkci majetkový specialista-reklamy Ivo Mates používal několik let vůz Volvo XC60 patřící firmám kolem skupiny BigBoard“. S ohledem na dokumenty z Matesovy nehody opravdu zvláštní.

Kuriózní nehoda se stala večer 5. září 2016, když při vyjíždění z náplavky na Dvořákovo nábřeží sjel levou stranou do řeky. Pro parkování na náplavkách si pro volvo opatřil speciální magistrátní parkovací kartu.

Úředník pražského magistrátu Ivo Mates využíval vůz patřící reklamní společnosti

FOTO: Novinky

„Při jízdě s vozidlem se (Mates) plně nevěnoval jeho řízení a sledování provozu a při objíždění chodců vyjel levou stranou vozidla mimo komunikaci,“ stojí v dokumentu s tím, že auto následně skončilo levou stranou na zaplavené plošině vedoucí do řeky. Odtud jej museli pomocí jeřábu vyzvednout až přivolaní hasiči.

Právo má k dispozici také fotografie z nehody a video ukazující vyprošťování vozu z řeky. Na videu je vidět i Mates, jak postává nedaleko s telefonem v ruce. Při nehodě vznikla podle dokumentu škoda asi sto tisíc korun. Právu se nepodařilo zjistit, zdali a případně komu byla škoda pojišťovnou proplacena.

Hlavně nenápadně?

Matesovi se tehdy nic nestalo a vyvázl z toho s tisícikorunovou pokutou za nepozornost při řízení. To mu také pomohlo odvrátit nežádoucí pozornost od nehody s vozem poskytnutým od firem kolem skupiny BigBoard, které měly a dodnes mají s magistrátem uzavřené desítky smluv o pronájmu reklamních ploch.

Dva dny po zveřejnění informací Právem, že Mates dlouhodobě používal vůz reklamních společností, dal úředník výpověď dohodou a pozici „majetkový specialista-reklamy“, již zastával od roku 2008, na konci června opustil. Pro magistrát to bylo pohodlné řešení a nad případem se měla zavřít voda.

Jenže nezavřela. Podezření z korupce v této kauze nyní šetří policie, která zatím vyslechla několik magistrátních úředníků. Podle obvodního státního zástupce pro Prahu 1 Jana Lelka je věc ve fázi prověřování.

Jan Menšík, Právo

nahoru

Domácí:

Poche náměstkem? Záleží na ministrovi, míní Hamáček

-

dnes 06:51 Předseda ČSSD Jan Hamáček navrhnul premiérovi, aby se...

Češi si oblíbili rozvoz jídla z restaurací

-

včera 21:53 Rozvážka jídel z restaurací si získává oblibu u stále...

Mnozí žadatelé o dávky čekají déle než rok

-

včera 21:04 Stovkám lidí zásadně komplikuje život nedostatek...

V kapli na Staroměstské radnici odhalili oltář z roku 1888 poničený nacisty

-

včera 18:52 Video: V úterý odpoledne na půdě Staroměstské radnice...

Na muže spadlo kolo od traktoru, Ústavní soud dal šanci rodině na odškodné

-

včera 16:55 Naději na odškodné dal v úterý Ústavní soud (ÚS)...

Zeman Mazance jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu

-

včera 16:40 Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval Michala Mazance...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů