Zahraniční

„Bestie Florence” si ve Spojených státech vyžádala první oběti na životech

Prudké lijáky budou východní pobřeží Spojených států bičovat několik dní.

ZDROJ: Reuters

14.9. 06:40 (aktualizováno: 14.9. 21:17) Video: Hurikán Florence, který již hodiny pustoší východní pobřeží Spojených států, si vyžádal první lidské životy. Ve městě Wilmington v Severní Karolíně zemřela matka s dítětem, na jejichž dům spadl strom poražený silným vichrem. Informovala o tom stanice CNN.

„Policie může potvrdit první dvě oběti hurikánu Florence ve Wilmingtonu. Matku a dítě zabil strom, který spadl na jejich dům. Otec byl se zraněními převezen do nemocnice,” cituje CNN z prohlášení místní policie.

Guvernér státu na východním pobřeží USA Roy Cooper tvrdí, že některé obce by mohl hurikán zcela zničit. "Obáváme se, že by některé obce mohly být zcela smeteny z povrchu zemského," dodal. Déšť této intenzity podle guvernéra postihne Severní Karolínu "jednou za tisíc let", řekl podle stanice CNN.

Bez proudu je v Severní i Jižní Karolíně asi 600 tisíc domácností.

Záznam: Hurikán Florence

Situace se bude v následujících hodinách a dnech jen zhoršovat, předpovídají meteorologové. Florence podle národního hurikánového centra extrémně zpomalila. Momentálně dosahuje rychlosti necelých deset kilometrů v hodině. Dobrá zpráva to pro dotčené oblasti rozhodně není, upozorňují meteorologové. Znamená to, že oblast bude vichr a intenzivní deště pustošit o to déle.

#HurricaneFlorence makes landfall this morning. pic.twitter.com/9NS6e1Mo9K

— Ricky Arnold (@astro_ricky) September 14, 2018

V Severní Karolíně naprší podle meteorologů tolik vody, že by to stačilo na zaplnění více než 15 miliónů plaveckých bazénu olympijských rozměrů, tedy 50 krát 25 metrů.

Zaplavené ulice města New Bern v Severní Karolíně.

FOTO: Gray Whitley, ČTK/AP

Záplavy hrozí nejen na pobřeží, ale i ve vnitrozemí. Očekává se, že domy v pobřežních oblastech by mohly být zaplaveny až do výše prvního patra. Severní Karolínu by mohla pustošit také tornáda.

Hurikán Florence přinesl silný vítr, který bičuje pobřeží na Atlantic Beach v Severní Karolíně.

FOTO: Travis Long, ČTK/AP

Bouře, která je rozlohou větší než celá Severní Karolína, by mohla být v oblasti nejsilnější za posledních 25 let. Severní Karolína má rozlohu 139 390 kilometrů čtverečních, což je téměř dvakrát tolik co Česko. Co do množství srážek by mohla kromě toho překonat i rekordní hurikán Harvey z roku 2017, který v Texasu proměnil silnice v řeky. Zahynulo tehdy téměř 90 lidí.

Ve státech Severní a Jižní Karoliny a také Virginie byly evakuovány téměř dva milióny obyvatel.

Hurikán by mohl podle analytické společnosti CoreLogic způsobit škodu 50 až  60 miliard dolarů 1,1 až 1,32 biliónu Kč) a poškodit 759 tisíc domácností a firem. Národní meteorologická služba (NWS) uvedla, že v oblastech, kde platí výstraha před hurikánem, žije 5,25 miliónu lidí, a v místech, kde byla vyhlášena výstraha před tropickou bouří, přebývá 4,9 miliónu lidí.

Zaplavený park ve městě New Bern v Severní Karolíně.

FOTO: Gray Whitley, ČTK/AP

Florence se přežene přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami, které skladují odpadní látky ve velkých lagunách. Podle druhé největší americké elektrárenské společnosti Duke Energy může hurikán připravit o dodávky elektřiny až tři čtvrtiny ze čtyř miliónů zákazníků společnosti v Severní a Jižní Karolíně a výpadek elektřiny může trvat i týdny.

BEZ KOMENTÁŘE: NASA zveřejnila nový pohled na hurikán Florence z Mezinárodní vesmírné stanice

Kategorie hurikánů

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Tři američtí vojáci se zranili při cvičení na Slovensku

-

dnes 11:55 Na cvičení ve slovenském výcvikovém prostoru Lešť se ve...

Mayovou řeči o její budoucnosti otravují

-

dnes 10:25 Britská premiérka Theresa Mayová (61) připustila, že...

Na západě Mexika našli kamión se 157 mrtvolami, nevešly se do márnic

-

dnes 09:25 Video: Šok zažili policisté na západě Mexika u města...

V Londýně u mešity najelo auto do lidí, dva zranění

-

dnes 09:20 aktualizováno U mešity na severozápadě Londýna...

Severní a Jižní Korea spolu chtějí uspořádat letní olympiádu

-

dnes 07:09 Představitelé Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun...

Kim Čong-un slíbil, že rozebere raketové středisko

-

dnes 04:50 Video: aktualizováno Severní Korea natrvalo rozebere...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů